Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Arap Birliği Zirvesi sona erdi

Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen ve 2 gün devam etmesi beklenen 24. Arap Birliği Zirvesi, çalışmalarını 1 günde tamamlayarak sona erdi.

Arap Birliği Zirvesi sona erdi

Devlet başkanı seviyesinde 15 ülkenin temsil edildiği ve Suriye krizinin çözümü ve Filistin meselesi başta olmak üzere bölgedeki son gelişmelerin değerlendirildiği zirveye, Suriye'nin askıya alınan üyeliğinin Suriye Muhalif ve Devrimci Ulusal Güçler Koalisyonu'na (SMDK) verilmesi damgasını vurdu.

Zirvede alınan kararlardan öne çıkan diğer konular ise Katar Emiri Hamad bin Halife Al Sani'nin Kudüs için 1 milyar dolarlık yardım fonu kurulması önerisi ve Filistin barışı için Mısır başkanlığında 'mini Arap zirvesi' düzenlenmesi kararı oldu.

Zirvenin sonuç bildirisinde, Suriye krizinin siyasi yollarla çözülmesinin önemine vurgu yapılarak, ''kurulan geçici hükümetin seçimlere kadar Arap Birliği'nde Suriye halkının meşru tek temsilcisi olarak kabul edildiği, her ülkenin uygun gördüğü şekilde askeri destek de dahil olmak üzere, Suriye halkına ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)'na yardım etme hakkına sahip olduğu'' ifadelerine yer verildi.

Suriye'nin yeniden inşası için BM'ye çağrıda bulunulan zirveden, bölgesel ve uluslararası örgütlerin SMDK'yı Suriye halkının tek meşru temsilcisi olarak kabul etmelerinin teşvik edilmesi, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'nin çalışmalarının desteklenmesi kararları çıktı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!