Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Arap Birliği'nden muhaliflere askeri destek kararı

Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen 24. Arap Birliği Zirvesi sonuç bildirisinde, Suriye muhaliflerine güçlü destek kararı çıktı.

Arap Birliği'nden muhaliflere askeri destek kararı

Arap Birliği'nde Suriye koltuğunun Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyon'una (SMDK)verilmesinin ardından Birlik, Suriye muhalefetine her türlü desteğin verileceğini resmen duyurdu. 
   
Sonuç bildirisinde,  muhaliflere başta askeri olmak üzere, her türlü destek verilmesi kayda geçirildi.  Sonuç bildirisinde ayrıca, Suriye halkının Esed rejimine karşı kendini savunması için, her ülkenin imkanları dahilinde, öncelikle askeri destek olmak üzere, halka ve Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) yardım etme hakkı olduğu vurgulandı.
   
Gerçekleştirilen seçimlerle Suriye'de geçici hükümetin kurulduğuna işaret edilen sonuç bildirisinde, SMDK'na Arap Birliği'nde yer verilmesi ve Suriye geçici hükümetinin, ülkede seçimler gerçekleştirilip resmi kurumlarını tamamlanıncaya kadar Arap Birliği'nde Suriye halkının tek meşru temsilcisi olarak kabul edildiği bildirildi.
  
Suriye krizinin siyasi yollarla çözülmesinin önemine dikkat çekilen bildiride, "Suriye halkının zalim Esed rejimine karşı kendisini  savunması  için her ülkenin uygun gördüğü şekilde askeri destek de dahil olmak üzere  halka ve ÖSO'ya yardım etme hakkına sahip olduğu kararlaştırılmıştır." denildi. Bu kararla Arap Birliği'nin ilk kez muhaliflere askeri destek vermeyi kabul etmesi açısından önem taşıyor.
   
Suriyeli sığınmacıların durumunun da ele alındığı bildiride, komşu ülkelerin ve diğer Arap ülkelerin sığınmacıların acil ihtiyaçlarını karşılamadaki çabaları övülerek, söz konusu ülkelere yardımcı olunması  gerektiğine vurgu yapıldı.
   
Suriye'nin yeniden inşası için Birleşmiş Milletler çerçevesinde uluslararası konferans yapılması ve ülke alt yapısının onarılması gerektiğine dikkat çekildi.
   
Öte yandan bölge ve uluslararası örgütlerin, SMDK'yı Suriye halkının tek meşru temsilcisi olarak kabul etmelerinin  teşvik edileceği kaydedildi.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!