Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Arap Baharı'nın turizme maliyeti 15 milyar dolar

Bazı Ortadoğu ülkelerinde başgösteren istikrarsızlık nedeniyle bölgeye gelen turist sayısında ciddi oranda düşüş yaşandığı bildirildi.

Arap Baharı'nın turizme maliyeti 15 milyar dolar

Arap Turizm Organizasyonu başkanı Bandar El Fuheyd, bölgede devam eden siyası karmaşanın ardından Arap ülkelerinde yeniden güven oluşturmanın zor olduğunu söyledi. İngilizce yayınlanan Suudi Gazetesi'nin haberine göre yetkili, Arap Baharı nedeniyle sadece 3 milyonu Mısır'da olmak üzere bölgenin 10 milyon turist kaybettiğini belirtti. Gelen turist sayısındaki azalma neticesinde 15 milyar dolarlık bir zarar oluştuğu ve bunun yanısıra turizm sektöründe çalışan sayısız işçinin işten çıkarıldığı kaydedildi.

   
El Fuheyd, Arap Baharı'nın bölgeye olan güveni eritmesine rağmen zararların azaltılması ve turistlerin tekrar bu bölgeye yönelmesi için bir dizi tedbir üzerinde çalıştıklarını kaydetti. Ortalama bir Arap turistin beş günde 1800 dolar harcadığını ve bunun birçok ülke için çok cazip olduğunu vurgulayan El Fuheyd, başka ülkelerden gelen turistin ortalama harcamasının ancak 300 doları bulduğunu hatırlattı.

ISPARTA - TAİF ARASINDA İŞBİRLİĞİ
Suudi Arabistan'da bulunan Isparta Valisi Memduh Oğuz ve beraberindeki heyet ile görüşme yapan El Fuheyd, Arap ülkelerine daha çok Türk turist çekmek ve iki ülkenin tecrübelerini paylaşmasını istediklerini de söyledi. Yetkili, İslami Kalkınma Bankası aracılığıyla yatırım güvenliği konusunda işbirliği yapacaklarını ve aynı zamanda 30 milyon dolarlık bütçe ile bir Arap-Türk havayolu kurmayı planladıklarını açıkladı. Bunun yanısıra Türk tarafının Taif'teki on çiçek fabrikası sahibine Isparta'da eğitim verme teklifi yaptığı öğrenildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!