Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Arap akademisyenlerden Obama'ya destek

Kuveyt Stratejik Çalışmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Shamlan Yousef Al-Issa, Barack Obama'nın ikinci kez başkan seçilmesini değerlendirerek, "Obama'nın kazanması bizim için gayet iyi. Ne yapacağını merakla bekliyoruz" dedi.

 Arap akademisyenlerden Obama'ya destek

Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü tarafından düzenlenen "Orta Doğu'nun yeniden değerlendirilmesi" konulu konferans başladı. Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansta iki gün boyunca Orta Doğu ülkelerinin geleceği çok sayıda öğretim üyesi tarafından masaya yatırılacak.
"Arap uyanışı' konulu panelde konuşan Kuveyt Stratejik Çalışmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Shamlan Yousef Al-Issa, ABD seçimlerini değerlendirdi. ABD seçimlerinin Kuveyt için iyi olduğunu düşündüğünü söyleyen Al-Issa, "Çünkü Obama'nın Demokrat Parti tarafından olması bizim için daha iyi. Fakat demokrat veya cumhuriyetçi olması durumu fazla değiştirmeyecektir. ABD'nin belli bir sistemi var. Bu durum Kuveyt için devam edecek. Kuveyt'in en önemli gündem maddesi İran. İran'daki Şii politikası, nükleer enerji politikası. ABD'nin bizim için bu konuda ne yapacağı önemli. Obama'nın kazanması bizim için daha iyi" dedi.
"EN BÜYÜK PROBLEM EKONOMİK KAYGILAR"
Bir gazetecinin, "Orta Doğu'daki bu ateşin sönmesi için ABD cephesinden nasıl bir adım atılması lazım?" sorusuna Al-Issa, "Orta Doğu'daki problemlerin başında ekonomik meseleler yatıyor. Kaygılar giderildikten sonra buradaki meseleler sona erecektir fakat bunun için Batılı ülkelerinin ve ABD'nin baskı uygulaması gerekiyor. Çin'in politikalarından vazgeçmesi gerekiyor. İran bu konuda kesinlikle ikna edilmeli" cevabını verdi.
Panelde konuşan Al-Issa, Arap dünyasında siyasi partilerin iyi tahlil edilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Ekonomi bu hareketleri yönlendiriyor. Bu olmadan herhangi bir şey yapmak söz konusu değil. Türkiye güçlü bir ekonomiye sahip. Buradaki tecrübeleri kopyalayalım diyoruz ama zor iş. Çok çalışmak lazım. Çok çalışmak da pek çok insanın işine gelmiyor" dedi.
Tunus Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kraiem Mokhtar, ilk devrim hareketinin Tunus'ta başladığını hatırlatarak, ülkelerinin Arap baharında öncü rol oynadığına dikkat çekti. Mokhtar, "Türkiye bir model olabilir. Biz Türkiye'nin tecrübesini memnuniyetle karşılıyoruz. Sıkıntı bizim partilerimizde. Siyasi partiler demokratik mi değil mi? Mesele bu. Tartışmalara bakarsak iktidar partisi demokratik rejimi kabullendiğini söylüyor. Dini hayat ile siyasi hayatın arınmasını kabul ediyorlar. Uygulamaya geldiğiniz vakit henüz bir adım yok. Demokrasi istiyorsak demokratik ilkelerin kuvvetsiz olmaması lazım ama biz umutluyuz çünkü meclise giremeyen partiler şimdi birleşme planları yapıyor. Birleşerek koalisyona girelim, diyorlar. Bu da önemli bir adım" şeklinde konuştu.
Obama'nın seçimleri kazandığı ABD'de bundan sonra yabancı politikasının çok fazla değişeceğini düşünmediğini kaydeden Mokhtar, "ABD zaten oturmuş bir devlet. Obama ikinci kez başkan seçildi. Büyük bir değişiklik olmaz" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!