Arama kurtarma robotu yapıldı

ABD'li bilim adamaları, solucan gibi kıvrılarak ve bükülerek çok dar alanlara girebilecek, emekleyebilen ve sürünen esneklikte bir robot geliştirdi.

Arama kurtarma robotu yapıldı

Prototipi üretilen 12,5 santimetre uzunluğundaki, 4 bacaklı insansı robot, deprem gibi doğal felaketlerde ulaşılması zor çatlaklara girilmesini veya savaş alanlarındaki zorlu arazilerde izleme yapılmasına imkân verecek.

İki aylık bir çalışma sonucu prototipi oluşturulan robotun 4 bacağının havayla şişirildikten sonra elle veya bilgisayar aracılığıyla kontrol edilebildiğini anlatan bilim adamları, bu sayede robota emeklemek ve sürünerek ilerlemek de dâhil olmak üzere bir dizi hareket imkânı kazandırıldığını belirtti.

Robotun esnekliğini, yer ile 1,905 santimetre yukarıda olan cam bir levhanın arasından eğip bükerek geçirmek suretiyle test eden araştırmacılar, robotu bu son derece ince aralıktan bir dizi hareket kombinasyonunu uygulayarak 15 kez manevra ettirmeyi başardıklarını kaydetti.

Araştırmacılar pek çok durumda robotun cam aralığının bir ucundan diğerine gitmesinin bir dakikadan az bir zaman aldığını ifade etti.

Robotun esnekliğini sağlamak amacıyla sürekli olarak havayla şişirilmesi ve havası alınarak söndürülmesi sonucu bozulmamasının kendilerini sevindirdiğini belirten bilim adamları, robotun ilerleme hızının sonuçta daha da iyileştirilmesi için çalışacaklarını kaydetti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!