Aralarında Bursa'nın da bulunduğu 16 barodan kampanya

Ankara Barosu önderliğinde aralarında Bursa'nın da bulunduğu 16 baro, 24 Haziran seçimleri için bir kampanya başlattı.

Aralarında Bursa'nın da bulunduğu 16 barodan kampanya

Bursa'nın yanı sıra İstanbul, Antalya, İzmir, Gaziantep, Aydın, Muğla, Bilecik, Düzce, Ordu, Denizli, Şanlıurfa, Adana, Amasya barolarının başkan ve temsilcileri katıldığı toplantıdan sonra yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Ülkemiz, 'baskın erken seçim' kararı ile daha önce benzeri yaşanmamış yeni bir seçim sürecine girdi.

OHAL koşulları altında ve Seçim Kanunu'ndaki son değişikliklerle 24 Haziran'da yapılacak seçimlerde, vatandaşlarımızın, seçim süreçlerine olan güvenlerini kaybettiklerini; hatta sandık görevlilerinin dahi kanun değişikliklerini yorumlamakta zorlandıklarını; vatandaşların seçme haklarını özgürce kullanmak konusunda haklı endişeleri olduğunu görüyoruz.

Bu nedenlerle her seçimde olduğu gibi ama bu kez çok daha etkin bir katkı sunmak üzere, "Her ilde, her okula bir avukat" hedefiyle sandık güvenliği konusunda aşağıda isimleri bulunan Barolar ile çok değerli çalışmaları olan Sensiz Olmaz Hareketi ile birlikte çalışma yapmaya başladık.

Bu kapsamda ilk toplantımızı 17 Mayıs 2018 tarihinde Ankara Barosu'nda yaptık. Toplantıya 17 baro başkanımız ile yönetim kurulu üyeleri ve meslektaşlarımız katıldı.

Ankara Barosu ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda, İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Muğla, Aydın, Adana, Gaziantep, Düzce, Bilecik, Trabzon, Ordu, Amasya, Şanlıurfa ve Denizli Barolarının başkanları ya da temsilcileri hazır bulundu.

Diyarbakır, Bingöl, Van, Sakarya, Burdur, Isparta, Çorum, Kırşehir, Kütahya ve Rize baroları ise mazeretli oldukları için katılamadı.

Toplantıda, seçim güvenliği eğitiminin nasıl yapılacağı; hangi illerin seçim güvenliğinde şaibeleri daha çok yaşadığı ve her okula bir avukat görevlendirilmesinin yöntemleri tartışıldı.

Toplantıda, 22 Mayıs Salı günü (yarın) ikincisi İstanbul'da yapılacak toplantı ile tüm baro başkanlarına Seçim Güvenliği Eğitimcileri Eğitimi verilmesi ve bu suretle baro başkanlarının kendi illerinde meslektaşlarının eğitimine katkıda bulunması; seçim güvenliği konusunda özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki tüm barolara ve meslektaşlara destek olmak ve ortak yapılabilecek çalışmalar için 29 Mayıs'ta Diyarbakır'da yine tüm baro başkanları ile toplantı yapılarak seçim güvenliğinin birlikte sağlanması konusunda destek olunması kararlaştırıldı."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!