Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Arakan'a daha fazla asker talebi

Myanmarlı muhalif lider Aung San Suu Çii, hükümete Arakan'a daha fazla asker göndermesi çağrısı yaptı.

Arakan'a daha fazla asker talebi

Myanmarlı muhalif lider Aung San Suu Çii ve etnik azınlık partilerinden milletvekilleri, Myanmar Hükümeti'ne, istikrar ve huzurunsağlanması için Arakan'a daha fazla asker göndermesi çağrısında bulundu.


Muhalifler, yaptıkları açıklamada, hükümetten, yetkililere göre geçen ay 90 kişinin hayatını kaybettiği, 30 binden fazla kişinin evsiz kaldığı Arakan (Rakhine) eyaletindeki etnik çatışmayı ele alış biçimini yansıtan politikaların açıklamasını istedi.

Eyalette hem Rohingya Müslümanlarının hem de Arakan Budistlerinin kaygılarına hitap edilmesi gerektiği belirtilen açıklamada, Rohingya Müslümanlarının Myanmar vatandaşı sayılmaları için gerekli koşulları düzenleyen, 1982 tarihli Vatandaşlık Yasası'nın gözden geçirilmesi gerektiği vurgulandı.

Çok kısıtlayıcı olan Vatandaşlık Yasası, 800 bin Rohingyalıyı vatansız bırakıyor.

Açıklamada ayrıca ismi açıkça ifade edilmese de Bangladeş'in soruna katkıda bulunduğuna değinilerek, ''Sınır komşusu her iki hükümetin, sınır güvenliği ve göç meselelerinin sorumluluğunu alması ve saygılı olması gerekir. İki ülkenin sistematik biçimde sınır geçişlerini önlemesi ve sınır güvenliğini sağlaması mecburidir'' ifadesi kullanıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!