Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ara Güler Müzesi'ne 2018 Yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü

Doğuş Grubu'nun desteğiyle kurulan Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi-Ara Güler Müzesi,2018 Yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı özel Ödülü'ne layık görüldü.

Ara Güler Müzesi'ne 2018 Yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü

Ara Güler'in eserlerini koruyarak gelecek nesillere aktarmak için kurulan Ara Güler Müzesi, 17 Ekim 2018'de vefat eden sanatçının ölümünden 3 ay önce açılmıştı. 

Kültür ve Turizm bakanlığı, Doğuş Grubu'nun katkısıyla açılan müzeyi özel ödüle layık gördü. "Emin Ongan Üsküdar Musiki Cemiyeti" de özel ödül aldı.

2018 Özel Ödülleri, 10 Ocak'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı  bir törenle sahiplerine verilecek. 

"ARA GÜLER MÜZESİ TÜRK KÜLTÜR VE SANATINA KATKIDA BULUNDU"

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Bakanlıkça 1979 yılından beri her yıl dağıtılan ve 2016 yılından itibaren de "Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri" adıyla anılan büyük ödüllerin bu yılki sahiplerinin belli olduğu bildirildi. 

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Seçkin eserleri ve örnek hayatları ile kültür ve sanat yaşamımıza önemli katkı sağlayan kişiler ile üstün nitelikli eser ve uygulamalarıyla takdir toplayan kurum ve kuruluşları millet ve devlet adına ödüllendiren Bakanlık Özel Ödülleri'ne 2018 yılında 'Emin Ongan Üsküdar Musiki Cemiyeti' ile 'Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi Ara Güler Müzesi' layık görüldü. Türk kültür ve sanatının gelişmesine, yurt ve dünya düzeyinde yücelmesine katkıda bulunan özgün eser, uygulama, yorum veya bilimsel araştırmalar için verilen ödüller, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla, 10 Ocak'ta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde sahiplerini bulacak." 

Açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri'nin Türkiye'nin eriştiği kültür düzeyini başarılı bir şekilde anlatan eğitici çalışmalar ve üretimler ile hizmet ve eserlerini gelecek nesillere aktarmak için özveriyle çalışan topluluk veya kuruluşları teşvik etmek amacıyla verildiği aktarıldı.

JÜRİDE KİMLER VAR?

Bu yılki ödüllerin eski Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ömer Arısoy başkanlığında, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Murat Salim Tokaç, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Prof. Dr. İskender Pala, Prof. Dr. Erol Parlak ve Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün'den oluşan jüri tarafından belirlendiği ifade edildi. 

ÖDÜL 1979'DAN BERİ VERİLİYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri, 1979 yılından beri Türk kültür ve sanatının gelişmesine, katkıda bulunanlara veriliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!