Apple ve Google Türk foreksçileri vurdu

Türk foreks ve türev yatırımcıları, Google'da kötü, Apple'da ise iyi bilanço beklentisini satın aldı.

 Apple ve Google Türk foreksçileri vurdu

Ancak her iki şirket bu pozisyonların tersine bilanço açıklayınca, bekledikleri getiriyi sağlayamadı.Foreks ve türev piyasalarının Sermaye Piyasası Kurulu tarafından regüle edilmesi ve birçok aracı kurumun da bu alanda faaliyet göstermesi, Türk yatırımcılarına uluslararası ölçekteki şirketlere yatırım yapma şansını da sağladı.

Öncelikle foreks ve bazı emtia ürünleri üzerinde yoğunlaşan Türk yatırımcılar, yavaş yavaş uluslararası endeks ve uluslararası şirketlerin hisse senetlerine de yatırım yapmaya başladı.

Bunun son örneklerinden biri, ABD şirketlerinde bilanço döneminin başlamasıyla görüldü.

Özellikle büyük teknoloji şirketlerinin bilançoları öncesinde Türk yatırımcılar, Google ve Apple hisselerinde pozisyon aldı.

THE LİRA'nın edindiği bilgiye göre, alınan pozisyonlar Google'da satım (short), Apple'da ise alım (long) yönünde şekillendi.

Açıklanan bilanço rakamlarının ardından ise Türk yatırımcıların aldığı bu pozisyonların aksine bir hareket gerçekleşti.

Google bilançosu beklentilerin üzerinde reklam geliri nedeniyle kuvvetli gelirken, Google hissesi Türk yatırımcıların beklentisinin aksine, yukarı hareket etti.

Apple hissesinde ise bilanço beklentilerin altında kaldı ve Apple hissesi 720 dolardan başladığı düşüş hareketini 450 dolar düzeyine kadar sürdürdü.
Böylelikle, Türk yatırımcılar aldığı pozisyonlarda beklediği karı elde edememiş oldu.

FİNANSAL OKUR YAZARLIK
Ancak bu gelişmeye rağmen, Türk sermaye piyasasının hemen tüm oyuncuları Türk yatırımcıların bu anlamda yatırım yapmasının önemli olduğunu ifade ediyor.

The Lira'ya yorum yapan aracı kurum yöneticileri, Türk yatırımcıların finansal okur yazarlık anlamında yaşadığı gelişimin göstergesi olarak kabul edilmesi gerektiğini savundu.

Türk yatırımcıların geleneksel araçların dışına taştığını, Türk piyasaları açılmadan çok önce Japon Nikkei Endeksi'ne, dolar/yen paritesine yatırım yaptıklarını belirten foreks şirketi yöneticileri, bu anlamda performansların çok büyük ölçüde geliştiğine de işaret ediyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!