Apple otonom araç için atakta!

Teknoloji gündemini sarsan otonom araçlara olan ilgi günden güne artıyor. Yakın gelecekte yollarda oldukça sık göreceğimiz kendi kendine gidebilen yapay zekaya sahip otomobillere teknoloji firmaları da kayıtsız kalmıyor. Apple otonom araç sayısında ciddi bir artışa giderek yeni sinyaller verdi.

Apple otonom araç için atakta!

Teknoloji devi Apple'ın, otonom araçlar için belirli bir araştırma geliştirme sürecinin içinde olduğu biliniyordu. Hatta Steve Jobs'tan sonra Apple CEO'su olan Tim Cook, daha önce otonom sürüş sistemlerini "tüm yapay ve artırılmış zekanın annesi" olarak tanımlamıştı. Bu yüzden şirketin devrimci seyahat teknolojisi pazarına girmeye çalıştığı yeni duyulmuş bir şey değil.

Kaliforniya'da şirketler için sürücüsüz araç testlerine resmi izin ve lisans veren Motorlu Araçlar İdaresi ile Apple'ın 2015'ten beri 4 kez toplantı yaptığı açıklanmıştı. Tüm bu olaylardan sonra Apple cephesinden yeni bir duyum daha sızdı. Apple adına kayıtlı 55 otonom araç prototipinin, Kaliforniya sokaklarında resmi izinli olarak test yaptığı ortaya çıktı.

Apple otonom araç sayısı ile ikinci sırada yer aldı!

55 araçlık filo, Apple'ı test edilen otonom araç sayısı listesinde ikinci yapıyor. İlk sıradaki General Motors'a ait 104 sürücüsüz araç bulunuyor. Waymo, 51 araç ile Apple'ın arkasından gelirken; Tesla, 39 araç ile listede dördüncü sırada kendine yer buluyor.

Şirketin geçen yıl resmi lisanslı sadece 3 aracı bulunurken bir yıl içerisinde aniden 55 araçlık bir filoya sahip olması, Apple otonom araç dünyasında hızlı bir ilerleyiş mi gerçekleştirecek sorularını da beraberinde getirdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!