Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Apple denetlerken Facebook geziyor

Apple CEO'su Cook, ağır çalışma koşullarıyla gündeme gelen tedarikçisi Foxconn'u denetlemeye, Facebook CEO'su Zuckerberg ise turist olarak Çin'e gitti.Zuckerberg'in Çin'deki Facebook yasağını kaldırmaya çalıştığı iddialar arasında

 Apple denetlerken Facebook geziyor

Milliyet gazetesinde yer alan bir habere göre, ABD'li teknoloji devi Apple'ın CEO'su Tim Cook ve ABD'li sosyal paylaşım sitesi Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg ayrı ayrı Çin'in yolunu tuttu.        

555 milyar dolarlık değeriyle dünyanın en değerli şirketi haline gelen Apple'ın CEO'su Cook, ağır çalışma koşulları nedeniyle geçtiğimiz yıllarda birçok intiharın yaşandığı, üreticisi Foxconn'u ziyaret etti. Apple için iPad ve iPhone üretimi yapan Foxconn, dünyanın en büyük elektronik üreticisi konumunda. Hewlett - Packard'dan Sony'ye birçok dünya markasına üretim yapan şirket çalışma koşullarını iyileştirmesi için baskı altında. Apple CEO'su Cook'un ziyaret ettiği Zhengzhou fabrikasında 120 bin kişi çalışıyor ve iPhone üretiliyor. Apple ocak ayında Adil İş Birliği (Fair Labor Association) adlı gruba üye olarak üreticilerinin fabrikalarını denetime açmıştı. Grup üretim tesislerinde tonlarca sorun bulduğunu ancak önemli gelişmeler de yaşandığını açıklamıştı.

Tim Cook'un Foxconn ziyareti hakkında bir açıklama yapılmazken, CEO'nun hem tüketicilere hem de Çin'e çalışma koşullarını önemsedikleri mesajı vermek istediği yorumu yapılıyor.

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg'in Çin'in Şanghay kentine yaptığı gezinin ise turistik amaçlı olduğu belirtiliyor. Zuckerberg'in Çin asıllı kız arkadaşı Priscilla Chan ile birlikte çıktığı gezinin, Çin'deki Facebook yasağını kaldırmaya yönelik olduğu yorumları da yapılıyor.

Mayısta halka açılıyor
845 milyon kullanıcısı olan Facebook, mayısta halka arza gidecek. Halka arz sonunda şirketin değeri 100 milyar doları bulacak. Çin'de 500 milyon internet kullanıcısı olduğu için Facebook yasaklı listesinden çıkmak için büyük uğraş veriyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!