AP Genel Kurulu Kaşıkçı'nın ölümünü tartışacak

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tajani, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili ciddi bir uluslararası soruşturma açılması çağrısında bulundu.

AP Genel Kurulu Kaşıkçı'nın ölümünü tartışacak

Tajani, Strazburg'da Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nun açılışında  yaptığı konuşmada, basın özgürlüğü ve gazetecileri savunmanın, AP'nin öncelikleri  arasında ilk sırada yer alacağını belirterek "Gazeteci ve yazar Kaşıkçı'nın  öldürülmesiyle ilgili ciddi bir uluslararası soruşturmanın açılması çağrısında  bulunuyoruz. AP,  Suudi Arabistan yönetiminden bu alçak suçu işleyenlerin  yakalanıp cezalandırılmasını talep etmektedir." dedi.

Antonio Tajani ayrıca Fransa, İspanya ve İtalya'da son günlerde  meydana gelen şiddetli yağışlar nedeniyle hayatını kaybedenler ile  Afganistan'daki seçimler sırasında düzenlenen saldırılarda yaşamlarını  yitirenlerin yakınlarına AP adına başsağlığı diledi.

AP Genel Kurulu, yarın öğleden sonraki oturumda Kaşıkçı'nın  öldürülmesini tartışacak.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi  Federica Mogherini, "Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul  Başkonsolosluğunda Öldürülmesi" başlıklı bildirisinden sonra üyeler söz alarak konu hakkındaki görüşlerini paylaşacak.

Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin hazırlanan bir tasarı da Genel  Kurul'da perşembe günü oylanacak.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!