AP'den vize sisteminin güncellenmesine onay

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği'nin (AB) vatandaşı olmayan kişilerin kayıtlarının tutulduğu Vize Bilgi Sistemi'nin (VIS) güncellenmesi ve geliştirilmesine yeşil ışık yaktı.

AP'den vize sisteminin güncellenmesine onay

Strazburg'da düzenlenen AP Genel Kurulunda üyeler VIS'in  güncellenmesine ilişkin düzenlemeyi 122 "hayır" oyuna karşın 522 "evet" oyuyla onayladı.

AP üyeleri, VIS'in güncellenmesiye AB'nin güvenlik ve göçe ilişkin sınamalara daha iyi cevap verebileceğini kaydederek, bu çerçevede birliğin dış  sınırlarının daha iyi korunabileceğini savundu.

AB vatandaşı olmayan ve Schengen bölgesine giriş için vizeye ihtiyaç  duyan kişilere ilişkin kayıtların tutulduğu VIS'in, güncelleme sonrasında  düzensiz göçle mücadelede daha etkin rol oynaması öngörülüyor.

"Altın vizeler" de kayıt altına alınacak

Yeni VİS, üye ülkelerde verilen "altın vizeler", uzun dönemli vizeler  ve oturma izinlerini de kayıt altına alacak.

Güncellenmiş VİS'te aynı zamanda parmak izi ve yüz tarama zorunluluğu  12 yaştan 6'ya indirilecek, parmak izi uygulaması 70 yaş üstü kişiler için  gerekli olmayacak.

VİS'e Avrupa Polis Ofisi (EUROPOL) yetkililerinin daha kolay erişimi  sağlanacak, böylelikle ciddi suç ya da terör vakalarında daha hızlı hareket  edilecek.

AB'nin 2011'de kurduğu VİS'te halihazırda 60 milyondan fazla vize  başvurusu kaydı ve yaklaşık 40 milyon kişinin parmak izi bulunuyor.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!