AOÇ SİT alanı olmaktan çıkıyor

Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Ankara Şubesinden kritik iddia: Atatürk Orman Çiftliği'nin 3. derece SİT alanına düşürülmesinden sonra, şimdi de çekirdek alanda SİT tamamen kaldırılacak. Devlet Mezarlığı tören giriş alanı da kapatılacak.

AOÇ SİT alanı olmaktan çıkıyor

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nden yapılan açıklamaya göre Atatürk Orman Çiftliği'nde yapılan Başbakanlık Hizmet Binası nedeniyle Atatürk Orman Çiftliği tarihi çekirdek alanı SİT alanı dışına çıkacak. Başbakanlık hizmet binası girişiyle karşı karşıya olan Devlet mezarlığı tören alanı girişi de kapatılacak.  Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan,  odaya gelen bilgiler ve yetkililerle yapılan görüşmeler sonucunda,   Başbakanlık Hizmet binasının yapılması için 1.Derece Sit alanı olan AOÇ'nin 3.dereceye düşürüldüğünü, bununla ilgili davalar devam ederken,  AOÇ' de tarihi çekirdek alanda SİT'in tamamen kaldırılmak istendiğini belirtti.

Candan "  Ankara 1 numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü uzmanı tarafından hazırlanan raporda,  tarihi çekirdek alan içerisinde kalan 63886 ada 5 parselin tarihi sit statüsünün kaldırılmasının uygun olacağı görüşü ile Ankara 1 numaralı Kültür varlıklarını koruma bölge kurulu tarafından 5 Ağustos 2013 tarih 865 sayılı kararla onaylanmıştır. Koruma kurulları Başbakana bağlı onların istediklerini yerine getiren bir kurul haline gelmiştir" dedi.

Candan, oda olarak tarihi sit özelliği kaldırılan ve "Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı" olarak belirlenen kararı yargıya taşıyacaklarını açıkladı.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞINA SORULMADIT

Candan Başbakanlık Hizmet Binasının yapılmasıyla birlikte Atatürk Orman Çiftliğinin güvenlik nedeniyle halka kapatılacağını  ve oradan kuş uçurtmayacaklarını daha önce defalarca kez ilettiklerini söyleyerek, "Bunun ilk örneği Devlet Mezarlığının başına geldi" dedi. Candan "Başbakanlık Hizmet Binası girişi Devlet Mezarlığı Tören yolu' ile karşı karşıya. Başbakan'ın  'hizmet binasına girerken, Devlet Mezarlığı girişini görmek istemediği, bu tören yolunun kapatılması istediği için plan değişikliği yapıldığı'  bilgisi tarafımıza iletildi. Bunun üzerine yaptığımız görüşmelerde, tören alanı yolunun kapatılarak, kullanılmayacağı,  nizamiye girişlerinin ve kulübelerinin kaldırılarak yıkılacağı bir plan değişikliği önerisi hazırlandığını öğrenmiş bulunmaktayız. Milli Savunma Bakanlığı'na görüş sorulmadan hazırlanan bu plan değişikliği emri vaki olarak Bakanlığa sunulmuş olması da bilgimiz dahilindedir" dedi. 

Devlet Mezarlığı projesinin müellifi Mimar Özgür Ecevit'in bu süreçten herhangi bir bilgisi ve onayı olmadığını ileten Candan, "Bir ülkenin yöneticilerinin, ülkenin Kurtuluş Savaşında şehit düşmüş Gazilerinin yattığı yerin, tören giriş alanını keyfi bir şekilde, beğenmedim değiştirin deme hakkı yoktur.  Bakanlar, başbakanlar, milletvekilleri gelip geçici olduklarını bu halka hizmet etmek için orada olduklarını unutmamalı. Milli Savunma Bakanlığı'nın yetki alanında olan Devlet Mezarlığının tören girişinin kapatılmasına müsaade edilecek mi? göreceğiz"  dedi.

AOÇ arazisi içinde yer alan  halka açık olan 536 bin metrekarelik bir alanda bulunan Devlet Mezarlığı,  356 bin metrekare yeşil alanın Başbakanlık hizmet binası ile birlikte halkın rahatça dolaşamayacağı bir alan haline geleceğini ileri süren Candan "Başbakanın hedefinde  Cumhuriyetten sonra Cumhuriyetin kurulması için Kurtuluş Savaşı'nda Şehit düşen Gaziler'in mezar alanları var.  Bu durum tamamen ideolojik ve kabul edilemez, her iki kararı da yargıya taşıyacağız" diye konuştu. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!