Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Anüsteki kanamalara dikkat!

SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hilmi Ataseven, "Ağızdan ve büyük abdest sırasında gelen kanamaları dikkate alın. Bu kanamalar kanserin habercisi olabilir" dedi.

Anüsteki kanamalara dikkat!

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hilmi Ataseven vücutta ağız ve kalçada oluşan kanamalar ile ilgili uyarılarda bulundu. Büyük abdest sırasında oluşan kanamaların genellikle hemoroid ile karıştırıldığını belirten Doç. Dr. Ataseven şunları söyledi:
"Özelikle kanamaya dikkat çekmek istiyorum. İnsanlarımızın çoğu büyük abdest kanamalarını ciddiye almıyorlar. Çünkü genellikle hemoroid, ya da anüs bölgesindeki çatlak yüzünden kanadığı düşüncesi ile bize başvurmakta geç kalıyorlar. Ayrıca bazı hastalar bunu bize ifade etmeye çekiniyorlar. Oysa bu kanama bir kanserin erken habercisi olabilir. Bu hastalarda hemoroid de olsa çatlak da olsa mutlaka kolonoskopi ile bağırsakların iç kısmına bakmamız gerekiyor. Bu sayede kanserin öncüsü olan, polip dediğimiz, halk arasında et beni olarak adlandırılan oluşumları görmüş, kolonoskopi ile bunları temizlemiş oluruz."

45- 50 yaşını geçmiş kişilerde ağzından kan gelmesi, kilo kaybı, yutkunma zorluğu varsa endoskopiyi tercih ettiklerini belirten Doç Dr. Hilmi Ataseven, 50 yaşını geçmiş insanların, ailesinde kanser hastalığı olanların, kanama, kabızlık gibi şikayetleri bulunanların mutlaka uzman bir doktora başvurması gerektiğini dile getirdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!