Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Antik tiyatro yaza hazır

DENİZLİ'nin Pamukkale Beldesi ören yerinde bulunan antik tiyatronun sahnesinde 3 yıl önce başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Antik tiyatro yaza hazır

 Türkiye'de sahne binası restore edilen tek tiyatro olan Hierapolis Antik Tiyatrosu, 12 bin kişilik kapasitesi ile kültürel ve sanatsal etkinliklere de ev sahipliği yapmaya başladı.

Denizli Valisi Abdülkadir Demir, antik tiyatroya giderek Hierapolis Kazı Heyeti Başkanı Ord. Prof. Dr. Francesco D'Andira'dan restorasyon çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı. Hierapolis Kazı Heyeti Başkanı Ord. Prof. Dr. Francesco D'Andira, tiyatronun genç Roma dönemine kadar kullanıldığını, Hıristiyanlığın yaygınlaşması sonucu M.S. 5 ve 6'ncı yüzyıldan itibaren işlevini kaybettiğini, 7'nci yüzyılda meydana gelen depremde sahne binasının yıkıldığını aktardı. D'Andira, "1960 yılında, İtalyan Kazı Heyeti burada çalışmalara başladı, biz devam ettirdik. Restorasyon çalışmalarında, depremde sahne binasına ait olan 3 bine yakın mermer blok ve mimari süsleme parçalarını tek tek inceledik. Yaptığımız incelemelerde sahne binasının üç katlı olduğunu belirledik. Restorasyonu da buna göre yaptık ve sahneye 256 metrekarelik daha yer kazandırdık. Restorasyon aşamasında en yeni teknikler kullanıldı. Restorasyon çalışmalarında yüzde 95 mevcut olan orijinal mimari malzemeler kullanıldı" dedi.

Vali Demir ise 2 bin 500 yıllık Pamukkale Hierapolis kentindeki 1800 yıllık Hierapolis Antik Tiyatrosu'nun mitolojik kabartmaları, görkemli sahne binası, oturma basamakları ile Akdeniz havzası içinde Roma dönemi tiyatroları arasında en özgün yere sahip olduğunu söyledi. Demir, "1300 yıl önce depremde yıkıldığı saptanan şaheseri ayağa kaldırmanın mutluluğunu yaşıyoruz" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!