'Antibiyotik veren doktoru sorgulayın'

Gereksiz antibiyotik kullanımının zararlarına dikkat çeken Klinik Mikrobiyolog Prof. Halil Kurt, antibiyotik tedavisinde hastaların doktorlarını sorgulaması önerisinde bulundu.

'Antibiyotik veren doktoru sorgulayın'

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (EKMUD) tarafından düzenlenen ''4. Türkiye EKMUD'' kongresine katılan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Kurt, toplumda antibiyotik kullanımı konusunda yanlış bir algı olduğunu söyledi.

Herkesin evinde ya da dolabında mutlaka bir antibiyotik bulunduğunu dile getiren Kurt, ateşi çıkan, öksüren ya da soğuk algınlığı yaşayan hemen herkesin antibiyotik tedavisine başvurduğunu belirtti.

Gereksiz antibiyotik kullanımının yaygın olmasından yakınan Kurt, insanların iyileşmek için kullandıkları antibiyotiğin farklı hastalıkları beraberinde getirdiğini vurguladı. Özellikle bağırsak enfeksiyonlarında gereksiz antibiyotik kullanımı ile karşılaştıklarını anlatan Kurt, ''Basit bir tedavi ile geçebilecek hastalıkta bile antibiyotiğe başvurur hale geldik. Hastanın gereksiz yere aldığı antibiyotik nedeniyle vücudunda büyük hasarlar oluştuğunu, ishal olan kişinin antibiyotik nedeniyle bağırsak enfeksiyonu geçirdiğini görüyoruz'' dedi.
Hastaların rahatsızlıklarını iyi irdelemeleri gerektiğini dile getiren Kurt, zaman zaman doktorların da gereksiz antibiyotik yazabildiğini kaydetti.

Hastalardan bu konuda duyarlı davranmalarını isteyen Kurt, ''Muayene olduktan sonra size antibiyotik yazıldıysa doktorunuza, 'Sayın doktorum bu antibiyotik benim için gerekli mi, doğru teşhis koydunuz mu' diye sormanızda yarar var'' diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!