Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Antalya'da trafiğe ince ayar

Antalya Büyükşehir Belediyesi, hafif raylı sistem güzergahında Şarampol, İsmet Paşa ve Ali Çetinkaya caddelerinde büyük bir dokunuşa hazırlanıyor. Bordür taşları ve bariyerlerle ayrılan güzergah, asfaltla aynı seviyeye indirilecek ve caddeler yaya, taşıt, bisiklet olmak üzere tüm trafiğin ortak kullanımına sunulacak.

Antalya'da trafiğe ince ayar

 

 

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanı Emin Pehlivan, Türkiye ve dünyanın önemli şehirlerindeki hafif raylı sistem örneklerini incelediklerini söyledi. Sistemin iyi örneklerinde, özellikle kent merkezlerinde hafif raylı sistem için tercihli yol uygulaması bulunmadığını anlatan Pehlivan, sistemin günlük trafiğin bir parçası olarak değerlendirilerek otomobil, bisiklet, yaya gibi trafiğin diğer unsurlarıyla birlikte hareket ettiğini aktardı.

 

ÇAK SAYIDA FAKTÖR VAR

Amaçlarının bu çerçevede hafif raylı sistem güzergahında Şarampol, İsmet Paşa ve Ali Çetinkaya caddelerinde yeni bir trafik düzenlemesi olduğunu belirten Emin Pehlivan, "Öncelikli olarak düşündüğümüz belirtilen güzergahta hafif raylı sistemin hattını trafiğin normal akışı içine almak. Fakat çalışmayı etkileyecek çok sayıda faktör bulunduğunu sözlerine ekledi.

Büyükşehir Belediyesi'nin önündeki en büyük engellerden birini, hafif raylı sistemin yapımı sırasında kullanılan kredinin koşulları oluşturuyor. Daire Başkanı Pehlivan , Dünya Bankası'nca sağlanan ve Hazine'nin kefilliğindeki kredi sözleşmesinde sisteminin çalışma usul ve esaslarının belirlendiğini, öngörülen daha az seferin mümkün olmadığını vurguladı. Bu düzenlemeyle ilgili ayrıca Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) de karar alması gerektiğini belirten Pehlivan, "Tüm faktörleri tek tek inceleyip bir proje ortaya çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!