Antakya Medeniyetler Korosu Bursa'da konser verdi

3 farklı din ve 7 ayrı mezhebi temsil eden grup, Bursa'da kardeşliğin türküsünü seslendirdi.

Antakya Medeniyetler Korosu Bursa'da konser verdi


Bursa'da bulunan tüm Rotary Kulüpleri ve Nilüfer Belediyesi ortaklığı ile 2012 Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilen Antakya Medeniyetler Korosu, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde konser verdi. Konsere vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
Konser aynı zamanda Çekirge Rotary Kulübü ve Nilüfer Belediyesi tarafından 2013 yılı Haziran ayına kadar bitirilmesi planlanan Spastik Engelliler Rehabilitasyon Merkezi (SERMER) Projesi yararına gerçekleştirildi. SERMER Projesi ile Bursa'da sayısı yaklaşık 15 bine ulaşan bedensel ve zihinsel engelliler için bir yaşam kaynağı oluşturulması planlanıyor.
Konser öncesinde selamlama konuşması yapan bölge guvernörü Güneş Ertaş, "Bu muhteşem koroyu İzmir rotary kulüpleri olarak ağırlamıştık ve tadı damağımızda kalmıştı. Bugün de aynı güzelliği Bursalılarla beraber yaşadığımız için mutluyum" dedi.
Vali Yardımcısı Vedat Müftüoğlu ise, Türklerin Anadolu'yu bin yıl önce yurt edindiklerini belirterek, "Bu şehir bir dönem dünyayı yöneten ve Osmanlı İmparatorluğunun kurulduğu şehirdir. Bugün bile Osmanlı İmparatorluğununun 600 yıl nasıl bu kadar uzun süre başarılı bir şekilde yaşadığı sorgulanıyor. Bu cihan imparatorluğunun temelinde barış, sevgi, hoşgörü ve insan vardı. Bugün de bu yolda barışa giden yolda adımlar atılıyor. Bu koro da bunun en güzel örneklerinden biri" şeklinde konuştu.
Açılış konuşmalarının ardından 'Antakya Medeniyetler Korosu' tarafından İslamiyet, Hristiyanlık ve Musevilik inancına ait birçok ilahi ve türkü seslendirildi. Ayrıca koro, sürpriz olarak bir Kürtçe türkü ile de salonda bulunanlara unutulmaz bir konser sundu. Koro şefinin espri ve fıkraları ile renk kattığı konser sırasında yer yer duygulu anlar yaşandı. Konserin sonunda ise protokol sahneye çıkıp koroyla birlikte 'Türkiye'm' şarkısını söyledi.
Farklı din ve mezheplere mensup kişilerden oluşan, yorumladıkları türkü ve ilahilerle tüm dünyaya sevgi ve hoşgörü mesajları veren 'Antakya Medeniyetler Korosu'nun üyeleri tamamen amatör müzisyenlerden oluşuyor. 3 din ve 7 mezhebe mensup koronun amacı, çeşitli kültür ile dinlerin bir arada barış ve uyum içinde yaşadığını göstermek. Grubun vücut bulduğu Antakya, bu düşüncenin yaşandığı ender bir yöre olarak biliniyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!

Diğer Yarım 12. bölüm fragmanı izle Kalp Hırsızı 2. bölüm fragmanı izle Ulan İstanbul 11. bölüm full izle, 01 Eylül 2014 Kaçak Gelinler 11. bölüm full izle, 01 Ekim 2014 Seksenler 122. bölüm fragmanı izle 1 Erkek 1 Kadın 1 Çocuk 1. bölüm fragmanı izle Güllerin Savaşı 8. bölüm fragmanı izle Medcezir dizisi 39. bölüm ne zaman yayınlanacak? Anasının Oğlu 4. bölüm full izle, 29 Ağustos 2014 Kiraz Mevsimi 8. bölüm full izle, 29 Ağustos 2014 Diğer Yarım 11. bölüm full izle, 29 Ağustos 2014 Küçük Kıyamet 56. bölüm full izle, 28 Ağustos 2014 Kocamın Ailesi 8. bölüm full izle, 28 Ağustos 2014 Zengin Kız Fakir Oğlan 90. bölüm full izle, 28 Ağustos 2014 Anasının Oğlu 4. bölüm fragmanı izle Küçük Gelin 42. bölüm fragmanı izle Yılanların Öcü 1. bölüm full izle, 27 Ağustos 2014 Güzel Köylü 10. bölüm full izle, 27 Ağustos 2014 Yılanların Öcü 1. bölüm fragmanı izle Ruhumun Aynası 8. bölüm full izle, 26 Ağustos 2014