Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Anonymous'dan indirilen Suriye uçağı ile ilgili çarpıcı iddia

Anonymous, indirilen Suriye uçağında askeri mühimmat diye el konulan parselerin manifestosunu yayınladı. 10 koli, 340.8 kilo, "Elektrik Techizatı."

Anonymous'dan indirilen Suriye uçağı ile ilgili çarpıcı iddia

Suriye Dışişleri Bakanlığı'nın e-maillerini hack eden Ananymous, 11 Ekim günü Türk F-16 savaş uçakları tarafından Esenboğa havalimanına inişe zorlanan Suriye yolcu uçağı ile ilgili Suriye Hava Yolları CEO'su Ghaida Abdüllatif'in  "Uluslararası hava Taşımacılığı Kuruluşu"ve "Arap Hava Yolları Organizasyonu"'na  gönderdiği Türkiye'yi "Hava Korsanlığı" ile yapmakla suçlayan şikayet mektubunu yayınladı.

Yarısı İngilizce, yarısı ise Arapça olan 7 sayfalık raporda, Türk F-16'ların hiç bir açıklama yapmadan içinde sivillerin bulunduğu uçağı zorla indirdiği detaylı olarak anlatılırken,  Türk F-16'ların uçaklarına havadayken  50 metre kadar  yanaşarak yolcuların hayatını riske soktukları, kuleden de uçağın pilotuna uçağın aranacağıuna dair bir çağrı gelmediğini,  pilotun kuleye neden inmeye zorlanıyoruz? diye sorması sonrasında Türk hava kulesinin bunun nedenini bilmiyoruz" diye karşılık verdiği kaydediliyor. Türk güvenlik kuvvetlerinin taşınması tamamen yasal olan 10 adet 340 kilo ağırlığındaki parsele el koyduklarını ve karşılığında kendilerine bir fiş vermediklerini kaydedilen raporda, uçağın alana inmesi sonrasında Türk komandoların uçağa yaptıkları baskının yolcular arasında büyük paniğe yol açtığını, mürettabatın kendilerine silah doğrultularak zorla uçaktan indirildiği ve 7 saat süren aramanın yolcuların psikolojisini bozduğu ifade ediliyor.

MOSKOVA'DAN ESAT'A 200 TON BANKNOT

Dünyada yaşanmakta siyasi olayları, genellikle ilgili devlet kurumlarına ait internet sitelerine saldırılar düzenleyerek protesto eden aktivist grup Anonmous tarafından ele geçirilen e-maillerde  Moskova yönetiminin Suriye'deki muhalifleri bastıramak için Devlet Başkanı Beşer Esat'a iç çatışmaların başladığı mart 2001 tarihinden bu yana  uçaklar dolusu 200 ton banknot gönderdiğini gösteren kayıtları da ele geçirdi.

Anonmous tarafından ele geçirilip Propublica internet sitesi tarafından yayınlanan Farsça ve İngilizce uçuş manifestolarına göre; Şam Uluslararası Havalimanı ile Moskova Vnukovo Havalimanı arasındaki toplam 8 karşılıklı uçak seferi manifestolarında 30 ton ağırlığında banknotlar yer alıyor.

Propublica, uçuş manifestolarını Uluslararası Uçuş Takip Servislerine de doğrultarak  Suriye Hava Kuvvetleri'ne ait Rus yapımı Ilyushin-76 kargo uçaklarının Türkiye hava sahası üzerinden uçmak yerine Azerbaycan, İran ve Irak hava sahalarını kullanarak 200 ton'dan fazla banknotu Şam'a taşıdığını da yazmıştı.

Suriye'deki iç savaşın başlamasından bugüne onbinlerce sivilin ölmesine rağmen Moskova'nın desteği sayesinde muhaliflere karşı direnmeye devam eden Devlet Başkanı Başer Esat'ın IMF kayıtlarına göre savaş öncesinde kasasında bulunan 17 milyar dolar parasının hızla eriyerek 6-8 milyar dolar'a indiği de belirtiliyor.

Başta ABD ve Avrupa Birliği tarafından Suriye'ye yönelik yaptırımlar arasında bu ülkeye banknot gönderme yasağı da bulunuyor. İçsavaş öncesi Suriye'nin resmi parasını Avusturya  Merkez Bankası basarken, Reuters Haber Ajansı geçtiğimiz yaz Rusya'nın yeni Suriye poundlarını basmaya başladığını yazmış ancak Suriye Merkez Bankası bunun doğru olmadığını açıklamıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!