Anneler tavsiyelere uymuyor

ABD Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi'nin yaptığı yeni bir çalışmaya göre anneler, tavsiyelerin aksine bebeklerine ilk altı ayda katı yiyecek verdiğini kabul ediyor. Uzmanlar bunun birçok hastalığa davetiye çıkardığını söylüyor.

Anneler tavsiyelere uymuyor

 

ABD'de yapılan bir araştırmada annelerin bebeklerini beslerken tavsiyelere uymadığı ortaya çıkıt. Amerikan Pediyatri Akademisi bebeklere ilk altı ayda katı yiyecek verilmesini tavsiye etmiyor. Ama annelerin ilk altı ayda bebeklere katı yiyecek verdiği belirtildi. Cleveland Clinic'ten Dr. Deb Lonzer "Bebeklerin yarısına 4 aylıkken katı yiyecekler verilmeye başlanıyor. Annelerin yüzde 10'u ise katı yiyeceklere ilk dört haftada başlıyor" dedi.

1300 anne üzerinde yapılan araştırmada annelerin yüzde 40'ının ilk dört ayda katı yiyecek verdiği ortaya çıktı. bebeklere katı yiyecek verilmesinin enm önemli nedenleri arasında "Bebek yeterince büyüdü", "Bebek aç görünüyordu" ve "Mama ve anne sütüne ek olarak bebeğe bir şey yedirme isteği" olarak sıralanıyor.

Lonzer "Anneler bu gibi bilgileri arkadaş, akraba ve internetten alıyor. gerçekte ne yaptıkalrından emin değilller" dedi. Uzmanlara göre bebeklere altı ay öncesinden katı yiyecek verilmesi durumunda yutkunmada rahatsızlık çekebileceğini ve anne sütünün erken kesilmesi halinde kronik hastalık kapma riskinin fazla olduğunu söylüyor.

Katı yiyeceklerin yüksek kalorili olsa bile besin değerinin düşük olduğunu belirten Dr. Lonzer "Bu davranış bebeklerde obeziteye neden olabilir. Alerjik hastalıklar veya egzamaya yol açabilir. Belki de diyabetle bağlantısı olabilir" dedi.

Anne sütü veya mama verildikten sonra eğer bebek hala mızmızlanıyorsa bunun aç olduğu için yapmayabileceğini, bu durumda katı yiyeceklere sarılmak yerine doktorun aranması gerektiğine vurgu yapıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!