Ankaralı Ünzile 8 koyun etti

Sezen Aksu'nun Ünzile şarkısında söylediği "Ünzile kaç koyun ediyor" sözleri gerçek oldu. Ankara'da 16 yaşındaki Sefariye Ateş otlatmaya götürdüğü 8 koyunu kaybettiği için babası tarafından öldürüldü.

Ankaralı Ünzile 8 koyun etti

 

Filmlere konu olacak kokunç olay Ankara'nın Akyurt ilçesinde meydana geldi. İlçede yaşayan Şevket Ateş'in 16 yaşındaki kızını otlatmaya götürdüğü koyunlardan 8 tanesini kaybetmesinden dolayı öldürdüğü ortaya çıktı. Öldürme olayının şöyle gelişti: Saatlerce ilçe sınırlarında kayıp 8 koyunu arayan Ateş ailesi sabaha karşı evlerine döndü.

Gülümseyince tetiğe bastı

Kızına koyunları kaybettiği için küfürler eden baba Ateş, aynı gün nişanı olan kızı Sefariye'ye kahvaltı başında koyunları nişanlısına vermekle suçladı. Baba Ateş, "Sana iki gün mühlet koyunları getirmezsen seni öldürürüm" diyerek tehdit etti. Aynı gün nişanı olan Sefariye gülümsemesi üzerine  "Sen kime gülümsüyorsun" diyen babası tarafından ruhsatsız silahla karnından vuruldu.  Karnından vurulan Sefariye " baba beni vurdun" diyerek olduğu yere düştü. Sefariye yapılan tüm müdahaleye rağmen kurtarılamazken baba Ateş tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Savcı takibi olayı aydınlattı

Ateş ailesi ilk ifadelerinde "Sefariye kendi kendini vurdu" şeklinde beyanda bulundular. Fakat daha sonra babalarının elinde bulunan silahın ateş alması sonucu Sefariye'nin kaza sonucu öldüğünü iddia ettiler.  Savcı verilen çelişkili ifadelere inanmayarak derinleştirdiği soruşturmada tutuklanan baba Şevket'in cezaevinde görüşlerde yaptığı konuşma dökümlerini incelemeye aldı. Babanın aile bireylerini ifadeleri nasıl verecekleri konusunda uyardığı ve baskı kurduğu anlaşıldı. Soruşturma savcısı aile bireylerini tek tek ifadeye çağırınca tüm gerçek ortaya çıktı.

Ölen kızım, yargılanan eşim

İlk duruşması yapılan Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya tutuklu baba ve aile bireyleri katıldı. Olay anında aynı odada olduğunu söyleyerek ifade veren anne Kamile Ateş ifadesini değiştirince mahkeme önceki sözleri hatırlatıldı. Gözyaşları içerisinde Ateş "Ölen kızım yargılanan kocam. Olayı görmedim. Şikayetim yoktur o adam çocuğumun ölümüne neden olduğu için benim gözümde suçludur. Önce Allah'a sonra size havale ediyorum" dedi.

4 ay sonra 'kaza' dedi

Daha önce olayı tüm ayrıntıları ile anlatan Rukiye Ateş ise mahkemede ifadesini değiştirerek olayın kazayla gerçekleştiğini ve babasının ablasını istemeden vurduğunu söyledi. Rukiye Ateş ifadesinde " Savcı baskı yaptı onun için ifademi öyle verdim" dedi.  Heyet "Savcı baskı yaptıysa neden 4 ay sonra detaylarıyla ifade verdin" diye sordu. Mahkemeye ısrarla baskı altında olduğunu söyleyen Rukiye Ateş, hakkında yalancı tanıklık yapmaktan suç duyurusunda bulunuldu. Dava ise karar için ileriki bir tarihe ertelendi. Star

Aysel Gürel'in  yazdığı şarkının sözleri şöyle;

Ünzile insan dölü
On kardeş beşi ölü
Büyüdükçe ufak
Ve gelir de görücü

İnci gibi dişi
Görücü bilir işi
Söğüdüm ağlar gider
Olur hatun kişi

Varmadan sekizine
Ergin oldu Ünzile
Hem çocuk, hem de kadın
Onikisinde ana

Bir gül gibi al ve narin
Bir su gibi saydam ve sakin
Susar kadın Ünzile

Yağmuru kim döküyor
Ünzile kaç koyun ediyor
Dayaktan uslanalı hiçbir şey sormuyor
Yağmuru kim döküyor
Ünzile kaç koyun ediyor

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!