Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ankara'yı hareketlendiren 'Öcalan' iddiası

Başbakan yardımcısı Bülent Arınç'ın, "Abdullah Öcalan'ın ailevi veya başka sebeplerle avukatlarıyla görüşebilir" yönündeki açıklamasıyla sonuçlanan süreçle ilgili yeni detaylar Ankara kulislerini hareketlendirdi.

Ankara'yı hareketlendiren 'Öcalan' iddiası

Edinilen bilgilere göre geçtiğimiz hafta içinde Öcalan ile bazı devlet yetkilileri İmralı'da görüştü. "Açlık grevlerinin sona erdirilmesi" başlığının gündeme gelmediği öğrenildi. Görüşmenin içeriğiyle ilgili dışarıya "net ve aydınlatıcı" bir bilginin yansımaması da dikkat çekti.

BAKAN ERGİN'İN GÖRÜŞMESİ

Başbakan Yardımcısı Arınç'ın Bakanlar Kurulu'nun ardından yaptığı açıklamaların, bu görüşmeye yönelik değerlendirmelerinin sonucunda ortaya çıktığı savunuluyor. Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş arasında cuma günü gerçekleşen görüşmenin de adadaki görüşmenin hemen ardından gerçekleştiğine dikkat çekiliyor.

Süreç kapsamında Öcalan'ın, Başbakan Yardımcısı Arınç'ın "Görüşmenin amacını Adalet Bakanlığı'nın bilmesi şartıyla avukatlarıyla görüşebilir" yönündeki sözlerinin ardından, Bakanlığa bir başvuru yapıp yapmayacağı dünün tartışma başlığı olarak öne çıktı. Öcalan'ın avukatlarının müvekkilleriyle görüşmek için yaptığı başvurunun ise dün bir kez daha reddedildiği öğrenildi.

AVUKAT GÖRÜŞMEYE KATILMADI

Öcalan'ın "avukatlarıyla görüştürülmemesi" tartışmasıyla ilgili olarak bir başka iddia daha ortaya atıldı. Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan'la 21 Eylül'deki görüşmesinde bir avukatın da adada bulunduğu ileri sürüldü. Mehmet Öcalan'a eşlik ettiği ileri sürülen avukatın görüşmeye katılmadığı savunuldu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!