ANKARA'NIN İKİ YILLIK DOĞALGAZI HAVAYA UÇTU

Rusya ve Azerbaycan, "al ya da öde" faturalarını kısa bir süre önce Botaş'a gönderdi. Türkiye, böylece Ankara'nın 2 yıllık tüketimine eşdeğer 4 milyar metreküpü aşkın doğalgaz faturasını "al ya da öde" kapsamında ödemek zorunda.

ANKARA'NIN İKİ YILLIK DOĞALGAZI HAVAYA UÇTU

Türkiye, anlaşmalardaki 'al ya da öde' yaptırımı nedeniyle Ankara'nın 2 yıllık tüketimine eşdeğer, hiç alınmamış 4 milyar metreküplük doğalgazın parasını Rusya ve Azerbaycan'a ödeyecek. Rusya ve Azerbaycan'ın "al ya da öde" faturalarını kısa süre önce gönderdiği öğrenildi. Türkiye, Rusya'ya 3.6 milyar mekreküp kullanılmayan gaz için 1 milyar 65 milyon dolar, Azerbaycan'a ise 550 milyon metreküp gaz için 225 milyon dolar ödeme yapılacak. Doğalgaz anlaşmalarındaki "al ya da öde" yaptırımı nedeniyle 2010 yılında kullanmadığı doğalgaz için Türkiye'nin, Rusya ve Azerbaycan'a yapacağı ödeme tutarı netleşti.

Geçen seneki fatura ile birlikte son üç yılda kullanılmayan gaz için yapılacak ödeme tutarı 2 milyar 644 milyon dolar olacak. "Al ya da öde" yaptırımı nedeniyle Türkiye, bir yıl içinde taahhüt ettiği miktarda doğalgazın parasını ödemek zorunda. Türkiye, son üç yılda tedarikçi ülkelerden taahhüt ettiği miktarda gazın tümünü kullanamadı.

2011 DE TEHLİKELİ
Enerji sektörü uzmanları, Türkiye'nin son 3-4 yıldır 'al ya da öde' yaptırımı nedeniyle tedarikçi ülkelere ödeme yaptığını vurgulayarak, "Ödeme tutarı, 2010 yılında en üst noktaya ulaştı. Ne yazık ki 2011 yılı sonunda da kullanılmayan bir miktar doğalgaz söz konusu olacak. Türkiye, 2011 yılı için de para ödemek zorunda kalacak" uyarısında bulundu. 3 yıllık fatura 2.6 milyar dolar Yıl Al ya da öde faturası 2008 İran'a 704 milyon dolar 2009 İran'a 650 milyon dolar 2010 Rusya'ya 1 milyar 65 milyon dolar, Azerbaycan'a 225 milyon dolar.
HABERTÜRK 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!