Ankara'daki tren kazasıyla ilgili flaş gelişme!

Ankara'da 13 Aralık 2018'de meydana gelen Yüksek Hızlı Tren kazasına ilişkin soruşturmada Ankara Gar Müdürü Talip Ünal'ın şüpheli sıfatıyla ifadesi alındı.

Ankara'daki tren kazasıyla ilgili flaş gelişme!

Ankara'da soruşturmayı yürüten savcıya verdiği ifadesinde kazanın meydana  geldiği gün görevde bulunduğunu belirten Ünal, elektrikli kontrol makasının işleyişiyle ilgili eğitim almadığını söyleyen dosyanın şüphelilerinden tren  teşkil memuru Osman Yıldırım'ın göreve başladığı 20 Ekim 2018'de ise rahatsızlığı nedeniyle raporlu olduğunu, o dönemde en kıdemli gar müdür yardımcısının kendi yerine baktığını bildirdi.

2 Nisan 2018 tarihli 8 nolu gar emriyle yaptığı görevlendirmeye göre  tren teşkil memurlarının vardiyalarının planlamasının ve eğitimlerinin  yaptırılmasının Gar Müdür Yardımcısı Kadir Oğuz'un sorumluluğunda bulunduğunu  ifade eden Ünal, "Kendisi vardiyalarını ayarladıktan sonra tebliğ edip bana da  bilgi verirdi. Görevlendirmede benim onayım gerekmiyordu. 07.12.2018 tarihli emir  üzerine yapılan toplantıda 09.12.2018 tarihinden itibaren vardiyaların nasıl  düzenleneceği, garda görevli (asli-geçici) tren teşkil görevlileriyle Kadir Oğuz  tarafından yapılan toplantı ile belirlendi. Bu konuda da Kadir Oğuz bana bilgi verdi" diye konuştu.

Oğuz'un gar şefi olduğunu ancak Gar Müdür Yardımcılığına vekaleten  baktığını aktaran Ünal, "Zaten şu anda gar müdür yardımcılığı unvanı kurumda  yoktur. Yerine gar şefleri bakmaktadır. Gar Müdür Yardımcısının  görevlendirmelerini ve zaman zaman denetimlerini ben yaparım." beyanını  verdi.

"BENİM HUZURUMDA İMZALADIKLARINA DAİR İMZA ATTIM"

Talip Ünal, Osman Yıldırım'a eğitim verildiği yönünde hazırlanan  belgeye ilişkin, "Bana göstermiş olduğunuz 19.12.2108 tarihli tren teşkil memuru  Osman Yıldırım'a 20 Ekim 2018'de Ankara Gar'ında göreve başladığında eğitim  verildiğine dair tutanakların imzalatılmasının unutulduğuna dair tutanağı ben  amir olarak imzaladım. Bu tutanakta yer alan diğer görevlilerin bunu benim  huzurumda imzaladıklarına dair ben tutanağı imzaladım. Yoksa  Osman Yıldırım'ın  Ankara Gar'da göreve başladığında istirahatli olduğum için görevde değildim.  Ayrıca tren teşkil memuruna eğitim yaptırılması benim bizzat yapacağım görevler  arasında değildir." dedi.

Ankara Garı'ndaki trafik düzenlemesine ilişkin yazıda, "Ankara batı  taraftan tren kabul ve sevkleri için yeteri kadar tren teşkil memuru  bulundurulacak" ibaresi bulunmasına rağmen olayın meydana geldiği saati de  kapsayan 06.00-07.00 arasında neden tek tren teşkil memuru görevlendirildiği  sorulan Ünal, saat 23.00 ile 07.00 arasında yoğunluğun fazla olmaması ve kadro  durumu nedeniyle bu saatlerde tek tren teşkil memuru görevlendirildiğini söyledi.

Saat 10.00 ile 11.00 arasında da benzer yoğunluk bulunduğu ancak bu  saatlerde 3 tren teşkil görevlisinin olduğunun belirtilmesi üzerine Ünal, "Bu  saatlerde görevli olan 3 kişiden biri baş manevracı olarak tabir edilen kıdemli  tren teşkil memurudur. Diğer iki görevli tren teşkil görevlisidir. O da yoğunluğa  göre planlanmıştır." dedi.

Olayda kusurunun bulunmadığını savunan Ünal, kendisine yöneltilen  suçlamayı kabul etmediğini söyledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!