Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ankara'da irade şekillendi

TAHRAN Radyosu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetimin Başbakanı Neçirvan Barzani ile bu sürece nasıl katkı sağlayacaklarını görüştüğünü, zorlu süreç ve muhalefetlere rağmen Ankara'da sorunun çözümü için iradenin şekillendiğini bildirdi.

Ankara'da irade şekillendi

Radyo, 'Ankara'nın Irak ve Suriye'nin içişlerine karışmasının Türkiye'de Kürt sorununun çözüm sürecini de olumsuz yönde etkilediğini' iddia etti.

İran devlet radyosu, Diyarbakır'da 21 Mart'taki nevruz kutlamaları sırasında Abdullah Öcalan'ın ateşkes ilan ettiğini ancak, Ankara yönetiminin PKK ve silahlı kadrolarına temkinli yaklaştığını, savaş uçaklarının Kuzey Irak'ta PKK kampları üzerinde devriye uçuşu yaparak örgüte hala güvenmediğini gösterdiğini bildirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın BDP tarafından getirilen PKK'nın Ankara tarafından muhatap alınması ve örgüte meşruiyet kazandırması ile ilgili talebini reddettiğini bildiren Tahran Radyosu, şöyle devam etti:

" Ankara, böylece hala PKK'ya karşı güçlü bir konumdan tutum sergilediğini göstermeye çalışırken örgütün silah bırakmasını ve Türkiye topraklarından çekilmesini istiyor. Geçenlerde başbakan yardımcısı Beşir Atalay PKK'lıların Türkiye topraklarından çekilmelerini gözetlemek için çeşitli kurumların görüşlerine baş vuracaklarını açıkladı. Bu aşamadan sonra suç işlemeyen PKK'lıların, evlerine dönüş süreci başlayacağı belirtiliyor. Ankara yönetiminin PKK'nın çekilme planını uygulamak üzere istişarelerini arttırdığı anlaşılıyor. Başbakan Erdoğan, Kuzey Irak yerel yönetimi başbakanı Neçirvan Barzani ile bu sürece nasıl katkı sağlayacakları meselesini görüştü. Görünen o ki Ankara yönetimi PKK ve muhalif Kürtlerle sorunlarını çözümlemek için Kuzey Irak yerel yönetiminin siyasi kapasitelerinden de yararlanmaya çalışıyor. Ancak bu sürecin zorlu bir süreç olacağı anlaşılıyor. Özellikle PKK liderlerinden Murat Karayılan, çekilmenin başlaması ve silahların bırakılmasına paralel olarak Kürtlerin haklarının tanınması için yasal ve hukuki altyapıların hazırlanması gerektiğini belirtti. Tüm muhalefetlere rağmen Ankara'da Kürt sorununun çözümü için gereken iradenin şekillendiği anlaşılıyor. Ancak, Ankara'nın Irak ve Suriye'nin içişlerine karışmasının Türkiye'de Kürt sorununun çözüm sürecini de olumsuz yönde etkilediği dikkat çekiyor."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!