Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Anjelika Akbar'dan ruhumuzu isıtan melodiler

Besteci ve piyanist Anjelika Akbar'ın yeni albümü "Candan İçeri" Gloss Müzik etiketiyle tüm dijital platformlarda! Albümde Akbar, Yunus Emre'nin "Severim Ben Seni Candan İçeru" ilahisi ile "Hekimoğlu Türküsü"nün özgün uyarlamalarını solo piyano performansı ve kendine özgü müzik diliyle dinleyenlerine aktarıyor.

Anjelika Akbar'dan ruhumuzu isıtan melodiler

Dünyaca ünlü besteci ve piyanist Anjelika Akbar, Anadolu topraklarının müzik hazinesini kendine özgü müzik diliyle anlatmayı sürdürüyor.

Senfonik ve oda orkestrası eserleri de dahil olmak üzere 500'den fazla bestesi bulunan sanatçı, Türkiye'de yaşamaya başladıktan sonra bu toprakların müziğinden çok etkilendiğini, hayranlığının müzikal duruşun ve müzik çalışmalarına da yansıdığını vurguluyor. Akbar, "Bach A L'Oriantale" albümü ile başlayan bu süreçte ortaya çıkan, Batı ve Doğu kültürünü bir araya getiren çalışmalarını "kucaklaşma projeleri" olarak adlandırıyor.

Akbar, "Candan İçeri" albümü ile ilgili şunları söylüyor:

"Çok erken yaşlarda beste yapmaya başladım ve etkilendiğim herşeyi müzik diline çeviriyordum. Hayat ile kurduğum iletişim dili müziktir. Daha küçükken müzik kadar felsefi bakış açısı da hayatımda önemli bir rol oynuyordu. Hayatı bu pencereden incelerken ve müziğe aktarırken, Anadolu'da keşfettiğim ilahilerin ve türkülerin içindeki mana beni derinden etkiledi. Bu etkileşim yıllardır sürüyor ve yaptığım birçok enstrümantal uyarlamalar buna örnektir. Dilerim kalbimden aktığı gibi, dinleyicilerin kalplerine ulaşır ..."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!