Ani Harabeleri hayat buluyor

Ani Harabeleri içerisinde yer alan ve 1954 yılında üzerine yıldırım isabet etmesi sonucu ikiye ayrılan Manuel Surp Pırgiç Kilise'sinin konservasyon çalışmaları devam ediyor.

Ani Harabeleri hayat buluyor

Ani Harabeleri içerisinde yer alan ve 1954 yılında üzerine yıldırım isabet etmesi sonucu ikiye ayrılan Manuel Surp Pırgiç Kilise'sinin konservasyon çalışmaları devam ediyor.

Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Manuel Surp Pırgiç Kilise'sinin Ani Ören Yeri'nde ayakta kalan 21 eserden biri olduğunu söyledi.

Hristiyanlar tarafından kutsal sayılan kilisenin 33 metre 33 santimetre uzunluğuna sahip olduğunu ifade eden Doğanay, ''Tek kubbe üzerine yapılmış sütunsuz bir bina. Burası 1954 yılında yıldırım çarpması sonucu ikiye ayrılmış bir kilise. Şu anda Dünya Anıtlar Fonu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından burada konservasyon çalışmaları devam ediyor'' dedi.

Yıldırım çarpması sonucu hasar oluşan kiliseden kopan parçaların numaralandırıldığını anlatan Doğanay, parçaların müze envanterine alındığını belirterek, şunları kaydetti:
''Buranın restorasyon projesi yapılacağı zaman bu numaralandırılan taşlar tekrar aynı yerine konulmak üzere müze envanterine geçmiş durumda. Burası 11 Havari'nin de ziyaret ettiği bir yer. Bölgenin tektonik olması ve 2004 yılından önce taş ocaklarının burada çalışması sonucu hasar görmüş. Dünya Miras Listesi'ne tamamen girersek burada görmüş olduğunuz şaheserlerin tamamı dünyanın malı olacak.''

 

Doğanay, kilisenin restorasyonunu 2014 yılının 11'inci ayında tamamlamayı planladıklarını belirterek, ''Tarihi eserlerin restorasyonu ve uygulama planları biraz ağır işler. Çünkü bunların önce rölöve ve restorasyon projeleri Bölge Koruma Kurulları tarafından onaylanır ve onaylanan bu projeler daha sonra uygulama projelerine dönüştürülür ve uygulama projesi peyderpey yapılır'' diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!