Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Android kullanıcıları, Loapi virüsü yüzünden telefonunuz yanabilir

Android işletim sistemli akıllı cep telefonları ile tablet bilgisayarları hedef alan Loapi isimli trojan yüzünden, cep telefonlarınız yanabilir.

Android kullanıcıları, Loapi virüsü yüzünden telefonunuz yanabilir

Akıllı telefonu modellerinin bilgisayar kullanıcılarına göre dünya üzerinde çok daha fazla kişi tarafından yaygınlaşması nedeniyle, kötü niyetli kişiler yüzlerini bu alana çevirdi. Bilgisayar kullanıcılarının yakından tanıdığı virüs, trojan ve malware gibi kötü amaçlı yazılımlar artık akıllı telefon modellerinde boy göstermeye başlarken, özellikle son dönemlerde Android işletim sistemli cihazlarda sıkça bu duruma rastlanır oldu.

Her geçen gün güvenlik açıkları ve diğer güvenlik problemleriyle karşı karşıya kaldığımız Android işletim sistemindeki tehlike şimdilerde ise Loapi isimli trojanla yayılırken, dünyaca ünlü güvenlik şirketi Kaspersky Lab bu virüsü keşfetti.

Mobil cihazlara iki farklı yöntemle bulaşabildiği tespit edilen bu virüsün sahte bir program aracılığıyla yada +18 içerikli siteler üzerinden akıllı telefonlara bulaşabildiği tespit ediliyor. Sizden yönetici izni isteyen bu virüs sürekli olarak tarayıcınızı açılır pencere tehditiyle karşı karşıya bırakırken, daha sonra bu yöntem sayesinde sistem yöneticisi olma yetkisine erişiyor. 

Bu yetkiyi aldıktan sonra sizlere sürekli olarak istenmeyen reklamlar gösteren bu virüs, sürekli olarak internet verisi çekerek hem internet paketinizi hemde bataryanızı maksimum olarak tüketmenizi sağlıyor. Eriştiği yetki sayesinde cihazınızı tamamıyla yönetebilen bu virüs birçok paralı servise üye olmanızı sağlarken, işlemci kullanımını da yüzde 100 seviyesine ulaştırıyor.

Sürekli olarak veri çekilmesi ve işlemcinin sürekli olarak kullanılması cihazınızın bataryasının yanmasına sebep olurken, özellikle şarja takılı anlarda yangın ve patlama gibi sorunları meydana getirebiliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!