Anayasa yapmak çelik çomak oynamaya benzemez

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, yeni anayasa tartışmalarına ilişkin, "Arkadaşlarımı üzmek istemem ama anayasa yapmak çelik çomak oynamaya benzemez" dedi.

Anayasa yapmak çelik çomak oynamaya benzemez

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, yeni anayasa tartışmalarına ilişkin, "Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, 'Bu anayasa uzlaşma komisyonun 60 maddelik uzlaşılan bölümlerini Kenan Evren'de yapardı' demiş. Sayın Kılıç'ın, o 60 maddeyle ilgili sağlıklı bir inceleme ve değerlendirme yaptığı kanaatinde değilim" dedi.

Şahin, partisinin Safranbolu İlçe Başkanlığı Danışma Meclisi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Kılıç'ın uzlaşma komisyonunun çalışmalarını değerlendirdiğini, kendisinin sevdiği, çok taktir ettiği bir yüksek mahkeme başkanı olduğunu söyledi.

Kılıç'ın kişisel olarak da dostu olduğunu anlatan Şahin, "Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, 'Bu anayasa uzlaşma komisyonun 60 maddelik uzlaşılan bölümlerini Kenan Evren'de yapardı' demiş. Sayın Kılıç'ın, o 60 maddeyle ilgili sağlıklı bir inceleme ve değerlendirme yaptığı kanaatinde değilim. Diğer siyasi partilerle üzerinde uzlaşmış olduğumuz 60 madde, darbe ürünü anayasanın özellikle temel hak ve özgürlüklerle ilgili bölümlerinde çok önemli değişiklikler yapmaktadır. Bir defa insanı merkeze almaktadır. Devlet değil, insan diye başlayacak olan bir anayasa anlayışı ile hazırlanmıştır. Bu önemlidir. Bunu Kenan Evren ve darbeciler yapamaz" diye konuştu.

Mehmet Ali Şahin, diğer 3 siyasi partinin ayrı ayrı bir anayasa değişikliği teklifi vermeye bile sayısal güçlerinin olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

"Çünkü bir değişikliği teklif verebilmek için en az 184 imza gerekiyor. Üç partinin de böyle bir rakamı yok. Hepsini toplasanız 220 yapar. Anayasanın meclisten geçebilmesi için en az 330 oya sahip olmak lazım. Arkadaşlarımı üzmek istemem ama anayasa yapmak çelik çomak oynamaya benzemez. Bu masayı bir uzlaşma kahvehanesi şeklinde görmek anayasa yapmak için kafi değildir. Bu masa bir noktada anayasa yapmanın önüne geçti. 'Kim önce kalkacak, kim gidecek, ben onu bir eleştireyim' düşüncesi ile orada bazı arkadaşlarımız anayasa yapmak için değil, yaptırmamak için bulundular. Şimdi anlıyoruz. Çünkü 1982 Anayasasının ruhuna ve özüne aynen sadık kalan 'bunları asla değiştirtmeyiz' diyenlerin yeni bir anayasayı ortaya koyma hakları yoktur."

1982 Anayasası'nı özünün de ruhunun da her şeyinin de değişmesini isteyen parti olduklarına dikkati çeken Şahin, "Bizim 104 maddeden ibaret anayasa değişikliği teklifimiz incelendiğinde Kenan Evren'in yapacağı bir anayasa olmadığını da görecektir. Sayın Haşim Kılıç'ın işte 'bunları Kenan Evren'de yapardı' sözünü kendi partimiz açısından kabul edilemez buluyoruz. Bu değerlendirmeyi bizi de kast ederek söylemiş ise kabul etmiyoruz ve red ediyoruz" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!