Anayasa Mahkemesi'nden CHP milletvekillerinin başvurusuna ret

Anayasa Mahkemesi, CHP milletvekillerinin "Anayasa'da Yapılan Değişikliklere Uyum Sağlanması Amacıyla Çeşitli Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde (KHK) Değişiklik Yapılması Konusunda Yetki Kanunu"nun iptali ve bazı maddelerinin yürürlüklerinin durdurulması istemiyle yaptığı başvuruyu reddetti.

Anayasa Mahkemesi'nden CHP milletvekillerinin başvurusuna ret

Resmi Gazete'de yayımlanan Yüksek Mahkeme kararında, CHP'li Engin  Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç ile 127 milletvekili tarafından "10 Mayıs 2018  tarihli 7142 sayılı 6771 sayılı Kanunla Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda Yapılan  Değişikliklere Uyum Sağlanması Amacıyla Çeşitli Kanun ve KHK'larda Değişiklik  Yapılması Konusunda Yetki Kanunu"nun tümünün Anayasa'ya esas bakımından  aykırılığı nedeniyle iptaline, bu talebin kabul edilmemesi halinde bazı  maddelerde yer alan ibare ve bölümlerin iptal ve yürürlüklerinin durdurulması  konusunda başvuruda bulunulduğu hatırlatıldı.

İlk incelemede, "İptal davalarında, Anayasa'ya aykırılıkları ileri  sürülen hükümlerin Anayasa'nın hangi maddelerine aykırı olduğunun ve  gerekçelerinin belirtilmiş olması zorunludur." kuralı hatırlatılarak, hangi  nedenlerle aykırı olduğunun ayrı ayrı ve gerekçeleriyle birlikte açıkça  gösterilmesi gerektiğinin dava dilekçesinde yer alması gerektiği vurgulandı.

Ayrıca dava dilekçesinin "Dava Konusu" ile "Sonuç ve İstem" başlıklı  bölümlerinde talep edilen hususlar arasında farklılık bulunduğu ve dava konusunun  açık ve net bir şekilde ortaya konulmadığı, bu nedenlerle başvuruda bulunan CHP milletvekillerine belirtilen eksikliklerin giderilmesi için 15 gün süre verildiği  ve eksikliklerin belirtilen süre içinde verilen ek dava dilekçesi ile giderildiği  kaydedildi.

Yüksek Mahkeme esasa ilişkin yaptığı değerlendirmenin ardından verdiği  kararda, söz konusu kanunun tümünün Anayasa'ya aykırı olmadığına ve iptal  talebinin reddine oy birliğiyle; 1. maddesinin (2) numaralı fıkrasında yer alan  "... ile diğer kanun ve kanun hükmünde kararnamelerin..." ibaresinin Anayasa'ya  aykırı olmadığına ve iptal talebinin reddine, Osman Alifeyyaz Paksüt'ün karşı oyu  ve oy çokluğuyla; 2. maddesinin (2) numaralı fıkrasının birinci cümlesindeki  "TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunda Cumhurbaşkanının and içerek göreve  başladığı tarihe kadar" bölümünün de Anayasa'ya aykırı olmadığına ve iptal  talebinin reddine oy birliğiyle hükmetti.

Kararda, ayrıca yasanın tümü ile söz konusu bölümlere ilişkin  yürürlüğün durdurulması talebinin de oy birliğiyle reddedildiği belirtildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!