Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Anayasa Komisyonu toplantısı sonrası Şahin'de açıklama

AK Parti Siyasi ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, parti temsilcisinin kırmızı çizgileri olduğu için mutabakat sağlanamadığını belirtti.

Anayasa Komisyonu toplantısı sonrası Şahin'de açıklama

 

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yapılan Anayasa Komisyonu toplantısı sonrasında AK Parti Siyasi ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ve Anayasa Komisyonu Üyesi Ahmet İyimaya basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

KENDİLERİNDEN YARDIM TALEP EDECEK

AK Parti Siyasi ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, yeni Anayasa üzerinde tam bir mutabakata varılamasına ilişkin şunları kaydetti: "Yazım işine başlayalı bir yılı geçtiği halde, neden tam bir mutabakata varılamadı? Genel başkanlarımız da bir değerlendirme yapacak. Takıldığım siyasi partilerin düşüncelerinde ısrar etmeleri. Bu nedenle mesafe alamadığımız maddeleri de veya madde başlıklarını da sayın Meclis Başkanımız, genel başkanlarımız ile görüşerek, bunların aşılması konusunda kendilerinden yardım talep edecek. Yazım komisyonumuz çalışmalarına devam edecek."

KIRMIZI ÇİZGİLER VAR

Siyasi partilerin kırmızı çizgileri olduğuna dikkat çeken Şahin, "Biz 3 komisyon olarak, Sayın Çiçek'in başkanlığında tekrar bir araya gelerek sonuçları değerlendireceğiz. 48 madde üzerinde mutabakat sağlanabilmiş, 177 madde görüşülmüş, 129 madde mutabakat sağlanamamış. Her siyasi parti temsilcisinin 'kırmızı çizgim' dediği çizgiler var. Bu kırmızı çizgileri siyasi parti temsilcileri 'Kaldırdık, esnedik' diyemiyor. Kim diyecek? Kendilerini görevlendiren siyasi parti liderleri diyebilecek. O nedenle Sayın Çiçek'in yapacağı ziyaretler önem arz etmektedir. Mutabakatla bir yeni Anayasa metni ortaya koyalım, samimi çalışmalarımıza devam ediyoruz" diye konuştu.

MUTABAKAT İÇİN SONUÇ ELDE EDEMİYORUZ

Anayasa Komisyonu Üyesi Ahmet İyimaya, "Şu ana kadar ortaya çıkan veriler liderlerle paylaşıldı. Ortaya çıkacak farklı iradeleri komisyon yeniden değerlendirecek. Benim değerlendirmeme göre komisyon muzakereci bir komisyon. Ama mutabakatçı bir komisyon değil. Yani müzakere için bol vakit harcıyoruz ama mutabakat için bir fırsat bir sonuç elde edemiyoruz. Bu yasama yılının sona ermesine kadardı süre. Bundan sonra devam edip etmeyeceği meselesini, Başkanımız liderlerle değerlendirme yaptıktan sonra komisyon çözecektir. Başkan da tabii orada kendi yetkilerini kullanacaktır. Belki yarın başkanımız görüşebilir. O nihai değerlendirme pazartesi yapılabilir. Bugün Avrupa Birliği Özel Komisyonu'nda bir zayeretçi var. Onu kabul edeceğiz. Yarın çalışacağız. Ama komisyon aşağı yukarı ikinci müzakeresini de büyük ölçüde tamamladı. Bir olamazlık durumu ile karşı karşıya. Liderlerle bu olamazlık durumunu aşabilir miyiz? sorusuna cevap aranacak" şeklinde konuştu. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!