'Amerika'nın suç ortaklığı artık bitmeli'

ABD'nin önde gelen gazetelerinden The New York Times'ın (NYT) Yayın Kurulu, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin Suudi Arabistan'ın insan hakları ihlallerinin geldiği noktayı gösterdiğini vurgulayarak, "Amerika'nın suç ortaklığı artık bitmeli." çağrısı yaptı.

'Amerika'nın suç ortaklığı artık bitmeli'

NYT Yayın Kurulu Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin kaleme aldığı  "Kaşıkçı'dan sonra Suudi Arabistan" başlıklı yazıda, Suudi Arabistan Veliaht  Prensi Muhammed bin Selman ile Trump yönetimi arasındaki ilişkileri masaya  yatırdı.

Suudi Arabistan'ın dün yaptığı Kaşıkçı cinayetiyle ilişkili 5 kişinin  idamla yargılanacağı ve ABD'nin cinayetle ilgili 17 Suudiye yaptırım uygulama  açıklamalarının anımsatıldığı makalede, tüm bu gelişmelere rağmen elinde ciddi  kanıtlar bulunan "Türkiye'nin bu hikayeleri yutmadığı" vurgulandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun cinayete ilişkin dünkü "Önceden  öldürülüp, sonradan cesedin parçalanması için gerekli şahıslar ve cihazlar buraya  getirilmiştir." ifadelerine işaret edilen makalede, "Hakikaten de aralarında adli  tıp uzmanının da olduğu bir uçak dolusu güvenlik görevlisinin onca yolu  Kaşıkçı'yı kibarca ülkesine dönmeye ikna etmek için geldiğine inanmak çok zor."  görüşü paylaşıldı.

"Suudi Arabistan- ABD ilişkisi değişmeli"

Cinayetin başlıca şahitlerinin idam yoluyla ortadan  kaldırılabileceğine değinilen makalede, "Ancak petrol zengini bir krallık ile ABD  arasındaki ilişkinin değişmesi gerektiği açık." ifadesi kullanıldı.

Makalede, Katar krizi, Yemen'de insani bir trajediye yol açan iç savaş  gibi olaylarda Suudi Veliaht Prensin çok ileri gittiği ifade edilerek,  Muhammed'in ABD Başkanı Trump ve Trump'ın damadı Jared Kushner ile yakın  ilişkiler içinde olduğu vurgulandı.

Trump'ın uzun süredir boş olan Suudi Arabistan'daki büyükelçilik  pozisyonu için adayını açıkladığına işaret edilen makalede, "Diplomaside  genellikle memnuniyetsizlik göstergesi yeni bir büyükelçi atamak değil,  büyükelçiyi çekmektir. Ancak Ortadoğu hakkında geniş bilgi birikimi olan emekli  General John Abizaid iyi bir seçim. Bu kişinin Beyaz Saray'ı Suudiler konusunda  aydınlatacağını umuyoruz." ifadelerine yer verildi.

"Amerika'nın suç ortaklığı artık bitmeli"

Makalede, Kaşıkçı cinayetine ilişkin ses kayıtlarının daha önce Prens  bin Selman'la iş yapan hükümet, patron ve politikacılara karşı Prensin tüm gerçek  yüzünü ortaya çıkardığı ve ilişkileri etkilediği kaydedildi.

ABD'nin Kaşıkçı cinayetinin ardından, cinayeti ortaya çıkarmak,  Yemen'deki savaşı bitirmek, Katar konusunda adım atabilmek gibi konularda Suudi  Arabistan'a karşı elini sağlamlaştırdığı vurgulanan makalede, "Ancak, Krallığın  temel insan haklarını pişkince ihlal etmesine bir son verilmezse, bu konularda  atılacak adımlar sadece ikiyüzlülük olur. Sorun, sadece Cemal Kaşıkçı'nın  öldürülmesiyle başlamadı ancak konu buraya kadar geldi. Amerika'nın suç ortaklığı  artık bitmeli." çağrısı yapıldı.

Senatör Sanders'dan Kaşıkçı çıkışı

Bu arada Bağımsız Vermont Senatörü Bernie Sanders de Twitter  hesabından yaptığı paylaşımda, ABD'ye Yemen konusunda çağrıda bulundu.

Sanders, "Cemal Kaşıkçı'nın Suudi ajanlar tarafından vahşice  katledilmesi, ABD'nin Suudi Arabistan'a desteğinin kayıtsız şartsız olmadığını  göstermemizi gerektiriyor. Şimdi Yemen'deki savaşı durdurma zamanı." mesajını  paylaştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!