Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ameliyat yerine radyoterapi seçeneği

Avrupa çapında yapılan bir araştırma, bazı meme kanseri hastalarının cerrahi yöntemler yerine radyoterapi ile tedavi edilebileceğini ortaya koydu.

Ameliyat yerine radyoterapi seçeneği

Araştırmanın İngiltere ayağını oluşturan Gallerli uzmanların 5 bin kadın üzerinde yaptığı inceleme, bazı hastalar için daha az müdahaleci yöntemlerin ameliyat kadar etkili olabileceği sonucuna vardı.

Araştırma, lenf bezelerini ameliyatla almak yerine tedavide radyoterapinin kullanılabileceğini vurguladı.

Meme cerrahı Profesör Robert Mansel, bu sayede daha az kadının ek ameliyat olması gerekeceğini söyledi.

5 bine yakın kadın üzerinde yapılan araştırmada, radyoterapinin, koltuk altındaki lenf bezelerinin ameliyatla alınması kadar etkili olup olmadığına bakıldı.

İngiltere'deki araştırmaları yürüten Cardiff Üniversitesi Tıp Fakültesi Kanser ve Genetik Enstitüsü'nden Profesör Mansel bunun önemli bir deneme olduğunu ve uygulamada değişim sağlayacağını söyledi.

Mansel şöyle devam etti: "Meme kanseri için ilk ameliyatı yaparken koltuk altındaki lenf bezesini de kontrol ediyoruz. Lenflere yayılma olmuşsa büyük bir ameliyatla bu bezelerin tamamını alıyoruz. Ama deneme sonucunda bu lenf bezelerini almanız gerekmediği, koltuk altına radyoterapi uygulamanın yeterli olduğu görüldü."

Mansel, kolda kanserin geri dönme olasılığının %1 olduğunu, ameliyat halinde de aynı riskin söz konusu olduğunu söyledi.

Mansel, ameliyat yerine radyoterapinin iyileşme sürecini daha olumlu kılacağını, daha az yan etkiye neden olacağını ve daha ucuz olacağını vurguladı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!