AMBARLI LİMANI'NDA RADYASYON ALARMI

Japonya'da yaşanan nükleer faciadan sonra radyasyon tehdidi nedeniyle Ambarlı Limanı'ndaki denetimler sıkılaştırıldı. Türkiye'ye giriş yapan TIR'lar ve Japonya'dan getirilen ürünler, radyasyon ölçüm cihazlarıyla titiz bir incelemeden geçiriliyor.

AMBARLI LİMANI'NDA RADYASYON ALARMI

Gümrük çıkışına, konteynırları kontrol etmek için radyasyon ölçüm cihazları konuldu. Cihazların yaptığı ölçüm, Avcılar Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ile birlikte merkezi Ankara'da bulunan Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ile aynı anda takip ediliyor. Radyasyon değerlerinin fazla çıkması durumunda söz konusu konteynır insansız bölgeye çekilerek özel ekip tarafından inceleme altına alınacak.

Daha detaylı aramalar yapabilmek için elle ölçüm cihazları da kullanılıyor. Bilgi veren bir gümrük muhafaza yetkisi, "Buradaki 2 sensor vasıtasıyla Türkiye'ye giriş yapan ürünler kontrol ediliyor. Radyasyon ölçümleri yapılıyor. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu da bu sinyalleri anında alıyor. Eğer radyasyon değerleri fazla ise bu ürünlerin Türkiye'ye girişine izin verilmiyor. Japonya'daki yaşananların ardından tedbirler daha da attı. El cihazıyla elde edilen veriler de anında Ankara ile paylaşılıyor" dedi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!