Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Amazon kabile lideri koronavirüsten öldü

Koronavirüsün Amazon Ormanlarının derinliklerine kadar yayıldığı Brezilya'da, önde gelen kabile lideri koronavirüsten öldü. Şef Aritana Yawalapiti, ülkenin en etkili yerli liderlerinden biri ve Yawalapiti dilini konuşabilen son insanlardan biriydi.

Amazon kabile lideri koronavirüsten öldü

Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun eleştirilen yönetiminde koronavirüsün Amazon Ormanlarına kadar yayıldığı Brezilya'da, en tanınmış yerli liderlerinden biri olan Aritana Yawalapiti koronavirüsü yenemeyerek, 71 yaşındaki Aritana'nın hastanede, koronavirüs kaynaklı akciğer komplikasyonlarından öldüğü açıklandı.

Aritana, Brezilya'da yerli kabilelerinin korunduğu bir parkın inşasında oynadığı rolle tanınıyordu. Yawalapiti kabilesinin şefinin girişimleriyle yerliler için ülkede ilk kez özel olarak yapılan parkta, 16 Amazon kabilesi yaşıyordu. Aritana, kabilesi Yawalapiti'nin dilini konuşabilen son kişilerden de biriydi.

Aritana'nın iki hafta önce solunum sıkıntısı şikâyetiyle Goiânia'daki bir hastaneye götürüldüğü, dokuz saatlik bu yolculuğun ardından yoğun bakıma alındığı açıklandı. Tanınmış kabile şefi bu hastanede öldü.

Brezilya'da yerlilerin en büyük şemsiye örgütü APIB'in verilerine göre, şu ana dek 631 yerli koronavirüsten öldü. Yerlilier arasında 22 bin 325 vakanın da tespit edildiği belirtiliyor. Buna göre, Brezilya'daki 300 yerli kabilesinin yarısına virüs bulaştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!