Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Amaç bağcı dövmek değil üzüm yemek"

TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül Bloomberg HT'de katıldığı özel röportajda Çukurova Holding'de yaşanan süreci anlattı.

''Amaç bağcı dövmek değil üzüm yemek''

TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül, Bloomberg HT Haber Koordinatörü Ali Çağatay'ın sorularını yanıtladı.

Geçmişte Pamukbank nedeniyle protokol imzalandığını hazırlatan Gül Interbank kaynaklı krediler nedeniyle 2009 yılında yapılan protokolde 10 yıla yakın vadede Interbank alacaklarını alma konusunda anlaştıklarını söyledi.

Grubun 80-90 milyon dolarlık tahsilat sağladığı fakat Ekim taksidini ödenemediği belirtildi. Ocak ayı itibariyle bütün borcun kapatılacağına dair Holding'den açıklama geldiğini belirten Gül daha sonra sürenin Mart'a ertelendiğini dile getirdi.

Daha önce Pamukbank borcunun büyük ölçüde ödenmesi nedeniyle Gruba tolaranslı olduklarını belirten Gül Mayıs 15'te de borcun ödenememesi sonrasında Grubun Show TV ve BMC'yi satması talebinin geldiğini belirtti.

Yetki sorumluluk dengesini son derece optimal kullandıklarını belirten Gül amaçlarının bağcı dövmek olmadığını amacın üzüm yemek olduğunu belirtti. 

BMC'nin 600 milyara yakın borcu olduğunu açıklayan Gül işçilere para ödenemediğini, BMC'nin çok önemli projeleri üstlenmiş bir firma olduğunu ve firmanın yaşaması gerektiğini belirtti.

TMSF Başkanı BMC'de yönetsel problemler olduğunu söyledi.

"DİGİTÜRK İLE TAHSİLAT İMKANINA KAVUŞUYORUZ"
Geçtiğimiz hafta el konulan Digitürk ile birliye tahsilat imkanının kavuşmuş olduklarını belirten Gül, ilerleyen süreçte bu şirketlerin satış hazırlıklarına bağlı olarak ortaya çıkan tabloya göre net bir şey söylenebileceğini dile getirdi.

Digitürk'te yabancı ortağın haklarına dair bir adım atılmayacağını açıklığa kavuşturan Gül, borçunun hisselerinin esas olduğunu belirtti.

TMSF  Başkanı Gül açıklamalarında grubun bütün varlıklarıyla ilgili olduklarını ve şu an el konulan firmalar ile alacakların tahsile yakın olunduğunu belirtti.

"Alacağımızı temin edecek her varlıkla ilgiliyiz" diyen TMSF Başkanı alacak tahsilatının dinamik bir süreç olduğunu zamanla şekilleneceğini belirtti.


TURKCELL İÇİN YÖNETSEL ADIM ATMADIK
Yönetime girilen şirketlerde borçlu grup temsilcileri ile görüşmelere devam edildiğini açıklayan TMSF Başkanı işletmelerin en kısa zamanda ekonomiye kazandırmak istendiğini belirtti.

Turkcell'in Çukurova Grubu ile doğrudan bağlantısı olduğunun görünmediğini kaydeden Gül, bu aşamada yönetsel olarak bir adım atmadıklarını belirtti.

Gül, alacakların tahsil edilememesi halinde Turkcell'de Çukurova hisseleriyle ilgilenileceğini söyledi.

TURKCELL VE GENEL ENERJİ UZAK MENZİLDE
Grubun bütün varlıkları ile ilgili olacaklarını açıklayan TMSF Başkanı Gül alacakların tahsili noktasında Turkcell ve Genel enerjinin en uzak menzildeki varlıklar olduğunu söyledi.

"Kanun koyucu amme alacağına öncelik veriyor"  diyen TMSF Başkanı, Show Tv'ye el konulması sonrasında maaşlarını alamayan çalışanların ikinci planda olduğunu dile getirdi.

"Gül Turkcell'de Çukurova'nın haklarıyla ilgiliyiz, onun dışında bir ilgimiz yok" Digitürk'teki hisselerin satışıyla ilgili görüşmeler yapıldığını açıkladı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!