Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Altında büyük çöküş

Altın Fed etkisiyle Eylül 2010'dan bu yana en kötü ayı piyasası dönemine girdi. Yılbaşından bu yana kayıp yüzde 23'e ulaşırken, bu oran 1981 yılından bu yana görülen en yüksek rakam. Yılbaşından bu yana 21.7 milyar dolarlık altın satışı yapılırken, Garanti Bankası Emtia İşlemleri Yöneticisi Alper Kalyoncu, FED kararı sonrası profesyonel yatırımcıların satışa geçtiğini söyledi.

Altında büyük çöküş


Altın, Fed Başkanı Bernanke'nin ekonomik toparlanmalara bağlı olarak 2014'te tahvil alımını sonlandırabileceklerini açıklamasının ardından çöküşe geçti.

Dün altın ons fiyatı 2012'nin Eylül ayından bu yana ilk kez 1300 dolar seviyesinin altına düştü ve 1269 dolara kadar geriledi.

Blue Star Advisors adlı Yatırım Firması Başkanı Frederique Dubrion, "Fed'in açıklamaları boğa piyasasını sonlandıran sinyal oldu. Tahvil alımının durdurulması altın iyi hiç iyi bir gelişme olmadı" diye konuştu.
Altında dün yaşanan düşüşle birlikte toplam kayıp 1981 yılından bu yana en yüksek seviye olan yüzde 23'e yükseldi.

Öte yandan yatırımcılar bu yıl 21.7 milyar dolar değerinde 520 metrik tonluk altın satışı gerçekleştirdi.

En büyük altın yatırımcılarında olan ABD'li milyarder Paul Johnson da geçen ay servetinde yüzde 13 oranında kayıp yaşadı.

Bloomberg'in 15 analistle yaptığı ankete göre altının fiyatı gelecek hafta düşecek. 15 analistten 6'sı altının geleceği için iyimser düşünürken 5 analist nötr kaldı. Kötümserlerin sayısı ise 4'ü buldu. Böylece kötümser analist sayısı Ocak 2010'dan bu yana en yüksek sayıya ulaştı.

An itibariyle altının onsu 1.294 dolardan işlem görüyor.

PROFESYONELLER SATIŞA GEÇTİ

Garanti Bankası Emtia İşlemleri Yöneticisi Alper Kalyoncu, A.A'ya yaptığı açıklamada, Fed'in sıkılaştırma politikasına geçiş sinyali vermesi ile altında da profesyonel yatırımcıların satışa geçtiğini belirterek, bu atmosferde altının yönünün aşağı olduğunu ve bir ay içerisinde 1.200 dolarlara kadar inmesini beklediklerini söyledi.

Altına potansiyel bir alım gelmesini beklemediğini kaydeden Kalyoncu, altına alım gelse de tekrar 1.300-1.350 dolarlara kadar çıkabileceğini ve bu yükselişlerin satış fırsatı olarak değerlendirilmesinin akıllıca olacağını ifade etti.
     
Uluslararası profesyonel yatırımcıların altın satışına devam ettiğini kaydeden Kalyoncu, faizler arttıkça yüksek faizli enstrümanların altına alternatif olduğunu söyledi.
Altında satışların beklenen bir trend olduğunu dile getiren Kalyoncu, şunları söyledi:
     
"Merkez bankaları son dönemde altın rezervlerini artırdı. 1.200 dolarda bir taban oluşursa merkez bankaları alımlara devam edecektir. Çünkü bu uzun vadeli bir trend. Bugünün yarının bir trendi değil. Orada bir dönüş olacağını sanmıyorum. Zaten altın fiyatının da tabanını o tutar. Ama spekülatif hareketlerle 1.200 dolarlara kadar gideceğini düşünüyorum. Oradan tekrar 1.300'lere dönebilir. Çünkü mücevher sektöründen de talep geleceğini düşünüyorum."
    
Bireysel yatırımcıların fiyatlar düştüğü için alım tarafında olduğunu, profosyenel yatırımcıların da satış tarafında olduğunu aktaran Kalyoncu, profesyonel yatırımcıların satış miktarının daha ağır basacağını öne sürdü.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!