Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Altın yatırımcısını korkutan rakam

Haftanın ilk işlem gününde hızlı geri çekilme ile yüzde 10 üzerinde değer kaybı yaşayarak 1400 dolarında altına gelen altın için tahminler git gide kötüleşiyor.

Altın yatırımcısını korkutan rakam

12 yıllık boğa piyasası sonrasında ABD ve Çin'den gelen büyümeye beklenen desteği veremeyen veriler ile hızlı düşüş trendine giren altına için hedef olarak analistler 1200 doları dile getirmeye başladılar.  


Temmuz 2011 zirvelerinden yüzde 25 değer kaybeden sarı metalde sert satışlar Avustralya, Çin ve İngiltere'deki sektörü vurdu.

Yatırımcı için ürkütücü olarak nitelenen 1200'lü seviyelere yaklaşıldıkça sinirlerin gerildiğini belirten piyasa uzmanları altın fiyatlarındaki sarsıntının maden olarak altına yatırımı imkansız hale getirdiğine dikkat çekiyorlar.

JP Morgan portföy yöneticisi James Sutton 1200'lü seviyelerin sektör için önemli problem olacağını belirtirken, şimdi İngiltere ve Avrupa'da portföylerin yüzde 20'sini oluşturan altının geçtiğimiz yaz ayında yüzde 31 seviyesinde olduğunu hatırlattı.

Maden üretiminde altının yüzde 10'lar seviyesinden olduğu kaydedilirken, yatırımcıların ilgisinin azalacağı beklentisi dile getirildi. Sektörün önemli bir mücadele içine girebileceği uyarıları dikkat çekerken, Goldman'ın 2017 için 1200 olarak lanse ettiği altın fiyatı beklentisinin daha etken görülebileceği kaydediliyor.    

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!