Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Altın ve pırlanta bol ama...

Afrika'da yeraltı zengini olan ülkede anestezi bile yapılamıyor.

Altın ve pırlanta bol ama...

Altın, pırlanta ve uranyum gibi yer altı kaynaklarıyla ünlü Orta Afrika Cumhuriyeti, Fransızlardan bağımsızlığını kazandığı 1960'dan beri siyasi istikrara kavuşamıyor.

53 yıllık kısa tarihinde sayısız darbe yapılan ülkede en son 2003 yılında darbe ile iktidara gelen François Bozize, yine bir darbe ile ülkesinden kaçmak zorunda kalmıştı.

DARBEDEN SONRA TÜRK DOKTORLAR ÜLKEYE GİRDİ

Seleka ülkede kontrolü ele geçirince, bu sefer ülke halkına yardım adına yine bir Türk sivil toplum örgütü kolları sıvadı.

Darbeden sonra ülkeye yardım için Türk doktorları sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çıkarma yapmış.

Sağlık heyetinde ülkeye giden ilk doktorlardan olan anestezi teknikeri Ali İhsan Ataş, ülkede sağlığın ticarete döküldüğünü gözlemlerken, ameliyat yaptıkları hastanenin daha önce Çinli doktorlar tarafından kullanıldığını; ancak darbenin ardından doktorların kaçtığını söylüyor.

Kaçarken geride bıraktıkları kilitli cerrahi sarf malzemelerini de kullanamamışlar. İşin en kötüsü ise hastanedeki anestezi cihazında ameliyat sırasında hastayı uyutacak gaz olmayışı.

Hastanede beraberinde birkaç yerel doktorun bulunduğu ve bu doktorların anestezi olmadan hastaları ameliyat ettiklerine şahit olmuş.

Ataş "Gördüklerim tek kelime ile insanlık dışıydı.Anlatılacak gibi değil. Doktorların doktorluk mesleği ile alakası yok. Hastanede her şey para ile satılıyor. Ameliyatlar para ile yapılıyor. Paranız yoksa yandınız. Biz bile ameliyatları yaparken anesteziyi kullanamadık. Yanımızda götürdüğümüz ilaçlarla lokal anestezi yaptık" diyor.

HASTANEDE PAMUK BİLE YOK,  SAKIZ 5 DOLAR

Ataş, sağlık hizmetlerinin noksanlığından dolayı yaşam süresinin 40 yaşını geçmediğini vurgularken, heyetteki hemşirelerden Canan Görgülü, hastaneye ilk gittiklerinde gördükleri manzara karşısında şok olduklarını söylüyor.

Çünkü hastanede bırakın cerrahi sarf malzemeleri, pamuk ve hatta sabun bile yokmuş. Odalardaki yataklarda çarşaf dahi olmadığını söylüyor. Hastaların çaresizlikten iyileşirim umuduyla gelip bir süre yatıp tekrar evine gittiklerini anlatıyor.

Görgülü'nün bir diğer dikkatini çeken nokta ise hayat pahalılığı. Üzümün kilosunun 20 dolar , bir kutu sakızının 5 dolar, hamburgerin 12 dolar gibi fahiş fiyatla satılmasına hayret etmiş.

"Dükkanlarda ne ararsanız var. Zenginlerin bir ürüne ulaşmasında sıkıntı yok. Ancak halkın büyük çoğunluğu fakir" sözleriyle ülkede yaşanan trajediye vurgu yapıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!