Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Altın ve dolar fiyatlarına Bursa'dan dikkat çeken yorum (ÖZEL HABER)

Rekor seviyeden gerileme yaşansa da Türk Lirası dolar karşısında ciddi değer kaybetti. Dolar kuru 7.20'nin üzerine işlem görmeye devam ediyor. Altında ise aşı haberlerinin etkisiyle sert düşüş meydana geldi. Altındaki düşüşün alım fırsatı olarak değerlendirilebileceğini ifade eden uzmanlar dolara ilişkin "Kalıcı bir faiz artışı ve parasal sıkılaştırmanın devamlılığı olursa, o zaman düşüşlerde kalıcılığı görebiliriz" yorumunu yapıyor.

Altın ve dolar fiyatlarına Bursa'dan dikkat çeken yorum (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Ekonomik Döviz ve Ekonomi Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Durmuş, altın fiyatları ile ilgili olarak, "Başta ABD olmak üzere tüm dünyada, pandemi sebebiyle, bol paranın olduğu, parasal genişlemenin devam ettiği, faizlerin çok düşük olduğu bir dönemdeyiz. Genelde bu tür ortamlarda altın ve diğer değerli metallerin değeri artar. Şu an altının yeni rekorlar kırması, önceki rekorların üstünde denemeler yapması bunun neticesidir. Dünyada bu parasal genişleme ve faiz düşüklüğü olduğu müddetçe altında yeni rekorların kırılma olasılığı yüksek. Altın ilk tepeyi 2075 civarında yaşadı, oradan bir geri geliş görüyoruz. Çok yukarı çıktığı için kısa vadede kar realizasyonu olarak görmek mümkün. Şimdi ise 1920'ler yani önceki zirveler şu an destek noktası olarak gözüküyor. Ancak bizler bunun kısa vadeli bir geri dönüş olduğunu önümüzdeki süreçte tekrar yukarı hareketlerin olacağını düşünüyoruz" dedi.

"Fiyatlardaki geri gelişler altın alımı için bir fırsat" açıklamasını yapan Durmuş, "Dünyada faiz oranları yükselirse, ara sıra sıkılaştırma yapılırsa, altın onsunda kalıcı olarak geri dönüşler görebiliriz ama şu aşamada bu kadar bol paranın olduğu ve faizlerin bu kadar düşük olduğu bir ortamda altının ons değerinin düşmesini beklemiyoruz" şeklinde konuştu.

"BU ÇIKIŞLAR ŞU ANDA BU DURUMUN GEREKLİLİĞİ"

Gürsel Durmuş, "Son dönemde faizlerdeki düşük seyir, parası olanların enflasyon karşısında eksi faiz anlayışı, yani parasını koruma anlayışıyla, yatırımını dolar, altın ya da borsaya yönelttiğini görüyoruz. Bu yükselişlerin en önemli nedenlerinden biri, hem dünyada hem de ülkemizde bol para olması. Pandemi nedeniyle faizler düştü. İnsanlar konut, araba, altın ve parası boş bekleyenler de mevduat yerine döviz almayı tercih etti. Bu çıkışlar şu anda bu durumun gerekliliği. Önceki zirveler 7.27 civarındaydı. Şu anda ise 7.38 gibi bir rakamla zirveyi görmüş olduk" dedi.

"BU DÜŞÜŞLER ASLINDA BİR ALIM FIRSATI"

"Son günlerde dövizin yükselmesi sebebiyle Merkez Bankası'nın parasal anlamda biraz sıkışıklığa gitmesi, dövizdeki hareketi biraz yavaşlattı" diyen Gürsel Durmuş, "Dolar 7.25'e düştü. Fiyatlarda az da olsa bir gerileme oldu. Altında da zirveleri gördük. ONS altın 2075'e kadar çıktı, sonra düştü. Geri gidişler var ama bu gidişler kısa süreli. Yani bu düşüşler aslında bir alım fırsatı. Çünkü fiyatlar geri çıkacak. Kalıcı bir faiz artışı ve parasal sıkılaştırmanın devamlılığı olursa, o zaman düşüşlerde kalıcılığı görebiliriz. Şu anda pandemi nedeniyle dünyada para bol. Faizlerin düşük olduğu bir dönemde, altında yeni rekorları görme ihtimalimiz de hala var. Türk Lirası noktasında da mevcut seviyelerde çok aşağı gidişler bu aralar mümkün gibi gözükmüyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!