Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Altın Palmiyeli yönetmen: "Bu bir aşk hikayesi!

"Adele'in Yaşamı ile Altın Palmiye'yi kazanan Tunus asıllı Fransız sinemacı Abdellatif Kechiche ile ödülden günler önce görüştüğümüzde "Kim ödül istemez ki!" demiş, muhafazakarlığıyla tanınan jüri başkanı Steven Spielberg'in tavrının ne olacağı konusuna "Herkes beğensin diye film yapmıyorum" sözleriyle noktayı koymuştu.

Altın Palmiyeli yönetmen: ''Bu bir aşk hikayesi!


 

Lezbiyen ilişkisini duyarlı ve cesur bir yaklaşımla anlatan yönetmen "Sevişme sahneleri önemliydi. İlişkideki samimiyeti estetik göstermek istedim. Bu iki gencin aşk hikayesidir. Çoğu zaman eşcinsel bir ilişki anlattığım aklıma dahi gelmedi. Duygular ve tutkular evrenseldir, cinsiyet farklılığı yoktur. İlk kıvılcım nasıl oluşur, nasıl gelişir, meselesine kafa yordum. İkisi arasındaki sınıf farklılık yaratarak sosyal meselelere de parmak basmak istedim. Adele, cinsel kimliğinin farkına varıyor, büyüyor ve herkes gibi hayatın acı ve cilvelerinden payını alıyor" diyen 53 yaşındaki Kechiche şimdiki zamanın gençlerine hayranlık duyduğunu söyledi: "Benim gençliğim bastırılmış, içine kapanık bir gençlikti. Oysa şimdi hislerini doyasıya yaşayan gençleri görüyorum. Özgürlük en büyük haktır!"


DEVRİM EKSİK KALMASIN!

Ödül töreninde de tekrarladığı gibi filmini Fransız ve Tunuslu gençlere adayan sinemacı "Tunus'taki ayaklanma boşuna olmadı ama cinsel devrim olmadan devrim tamamlanamaz! Yoksa dürüst bir toplum olamayız!" dedi.

Çizgi romandan serbest uyarladığı filmin ana karakteri Adele, Arapça'da 'adalet' manasına geliyor, yani bizim Adile. Bu söylediğimde "Ne şahane! Bu nedenle oyuncunun gerçek ismini kullanmak istedim, manası çok derin" dedi.


OYUNCULAR: DUYGUSAL ÇIPLAKLIK DAHA ÖNEMLİ!

Cannes kurallarına göre aynı filme birden fazla ödül verilemiyor.
Zaten iki başrol oyuncusu da görüştüğümüzde 'film alsın, bu hepimize ödül demek' dediler. İşçi sınıfından lise öğrencisi Adele rolündeki Adele Exarchopoulos, hiç Yunanistan'da bulunmamış, Yunan asıllı genç ve tanınmamış Fransız oyuncu "Sevişme sahnelerinde tereddüt yaşamadım, yaşarsanız olmaz!" diyerek yönetmene en baştan güvendiğini söyledi. 28 yaşındaki başarılı oyuncu Lea Seydoux ise "Film bir bütündür. Duygusal çıplaklık daha önemli. Doğallığı yakalamak gerekti" dedi.


BERENICO BEJO: HOLLYWOOD ZOR!

Iranlı Aşgar Farhadi'nin iddialı filmi "Geçmiş/La Passe" ile en iyi kadın oyuncu ödülünü alan Berenico Bejo, iki yıl önce de "Artist" ile Cannes'a gelmiş, sonrasındaki Oscar adaylığıyla adını duyurmuştu.

Yıllar önce Istanbul'a gelen Bejo, "Şahane bir kent, gençken dünyayı dolaştım ama Istanbul başka, Süleymaniye Cami'sini, Sultanahmet'i hala hatırlıyorum" dedi.

'Artist'in Oscarlı yönetmeni Michel Hazanavicius'la evli olmak 'yönetmenin yatağından geçmek' esprilerine neden olmuş ama sonrasında Hollywood'dan iyi bir teklif gelmemiş: "Hayalkırıklığıydı! Şaşırdım açıkçası ve vazgeçerek Paris'e döndüm, ABD'de başarılı olmak çok zor!
Avrupa'da sanatsal bakış önde."

Iranlı kocasıyla boşanma aşamasında olan Fransız eş rolünde kadına haksızlık yapıldığı görüşüne katılmıyor: "Kimi zaman sevdiğiniz kimi zaman nefret ettiğiniz bir karakter. Ben de sette ikilime çok düştüm ve yönetmenle konuştuk. Ama ilişkiler de böyledir. Erkeklerden daha kusurlu değil. Farhadi büyük yönetmen. Ne teklif etse kabul ederdim.
Bu rol büyük şans!"

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!