Altın Koza için 15 film yarışacak

25. Uluslararası Adana Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması ve Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'nın finalistleri ve seçici kurulları, İstanbul'da düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna açıklandı.

Altın Koza için 15 film yarışacak

22-30 Eylül 2018 tarihlerinde yapılacak 25. Uluslararası Adana Film Festivali'nin İstanbul Basın Toplantısı Hilton Bosphorus'ta yapıldı. Toplantıda Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması ile Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'nın finalistleri ve seçici kurulları kamuoyuna ilk kez açıklandı. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Ana Jüri Üyesi Tuba Büyüküstün ile Adanalı Sanatçı Caner Cindoruk ve sinema dünyasından çok sayıda ünlü ismin katıldığı basın toplantısında konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Türk Sineması'nı ve sanatı desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Başkan Hüseyin Sözlü'nün yanı sıra, Adana Film Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Halil Avşar, Adana Film Festivali Direktörü İsmail Dikilitaş, Adana Film Festivali Danışma Kurulu Üyesi Gülsen Tuncer, Adana Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mete Şahin ve Adana Büyükşehir Belediyesi Sanat Danışmanı Mahmut Tülek'in de katıldığı basın toplantısında, sinema dünyasının uzun süredir heyecanla beklediği Ulusal Uzun Metraj Yarışması'nda finale kalan filmler ve seçici kurul üyeleri ilk kez duyuruldu.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, toplantıya ilgi gösteren sinemacılara ve basın mensuplarına teşekkür etti, Adana Film Festivali'nin her geçen yıl bir öncekinden daha kaliteli ve zengin bir içerikle hayata geçirilmesi için yoğun çaba harcadıklarını söyledi. Başkan Sözlü, Türk Sineması'na, sanatına destek olmaya devam edeceklerini kaydetti.

Adana Film Festivali Danışma Kurulu Üyesi Gülsen Tuncer de Uluslararası Adana Film Festivali'nin ulusal yarışma bölümlerine vurgu yaparak, Ulusal Uzun Metraj FilmYarışması'nın, Türk Sineması'nın gelişimi adına çok önemli olduğunu belirtti. 

Adana Film Festivali Direktörü İsmail Dikilitaş ise Adana Film Festivali'nin içeriği ve ayrıntılarıyla ilgili bilgi aktardı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü döneminde aralıksız yapılmaya başlanan festivalin 25'incisini yapmaya hazırlandıklarını ve 40'a yakın Altın Koza ödülü verileceğini duyurdu. 

Uluslararası Adana Film Festivali'nde bu yıl; Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması ve Adana Kısa Film Yarışması bölümleri yer alacak. Adana Film Festivali'nin bu yıl 25'incisinin yapılıyor olması nedeniyle, 25'inci yıla özel ödüller verilecek, etkinlikler düzenlenecek.

Uluslararası Adana Film Festivali'nin 25'incisi öncesinde daha önce kamuoyuyla paylaşılan 3 ana kategorideki finalistlerin ardından Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması ile Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'nın finalistleri ve jürileri de belli oldu.

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI FİNALİSTLERİ VE BÜYÜK JÜRİ

25. Adana Film Festivali, bu yıl Türkiye sinemasını kucaklama arzusuyla Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nın film adedini 15'e çıkardı. 

1-Anons (2018) Mahmut Fazıl Coşkun 
2-Arada (2018) Ali Kemal Çınar 
3-Aydede (2018) Abdurrahman Öner 
4-Babamın Kemikleri (2018) Özkan Çelik 
5-Dört Köşeli Üçgen (2018) Mehmet Güreli 
6-Güvercin (2018) Banu Sıvacı 
7-Güvercin Hırsızları (2018) Osman Nail Doğan 
8-Halef (2018) - Murat Düzgünoğlu
9-İçeridekiler (2018) Hüseyin Karabey 
10-Kardeşler (2018) Ömür Atay 
11-Kaos (2018) Semir Aslanyürek
12-Kelebekler (2018) Tolga Karaçelik 
13-Sibel (2018) Çağla Zencirci, Guillaume Giovanetti
14-Tuzdan Kaide (2018) - Burak Çevik
15-Yuva (2018) Emre Yeksan

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Ana Jürisi şu isimlerden oluşuyor: Jüri başkanı Tomris Giritlioğlu. Üyeler Ahmet Mümtaz Taylan, Cihan Ünal, Mehmet Açar, Mustafa Presheva, Nebil Özgentürk, Tuba Büyüküstün.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Jürisi: Barış Saydam, Hasan Nadir Derin, Murat Tırpan.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Film Yönetmenleri Derneğı (FİLM-YÖN) Jürisi: Cemil Ağacıklıoğlu, Canan Gerede, Feyzi Tuna.

ULUSLARARASI UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI FİNALİSTLERİ VE JÜRİ BAŞKANI

7-8 A listesi uluslararası film festivalinde yarışıp hak ettiği ödülü alan veya alamayan filmlerin Türkiye prömiyerlerinden oluşturulan yarışmada; Lee Chang-Dong, Jia Zhangke, Olivier Assayas, Radu Jude, Philip Gröning gibi modern sinemanın son 20 yılına damga vurmuş isimler rekabete girecek. Yarışmanın Türk üyesi ise Mahmut Fazıl Coşkun'un Anons'u oldu. Uluslararası Uzun Metraj Jürisi'nin başkanlığını Polonyalı yönetmen Urszula Antoniak üstleniyor.

1-Ash is Purest White (Jian Hu Er Nv) (2018) Jia Zhangke - Çin 
2-Blaze (2018) Ethan Hawke - ABD 
3-Şüphe (Burning / Boening) (2018) Lee Chang-Dong - Güney Kore 
4-Domestik (Domestique / Domestik) (2018) Adam Sedlak - Çekya 
5-Tarihe Barbar Olarak Geçmek Umurumda Değil (I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians / Îmi Este Indiferent Daca în Istorie Vom Intra Ca Barbari) (2018) Romanya 
6-Budala Kardeşim Robert (My Brother's Name is Robert and He is An Idiot / Mein Bruder heißt Robert und ist Ein Idiot) (2018) Philip Gröning - Almanya 
7-Çifte Hayatlar (Non-Fiction / Double Vies) (2018) Olivier Assayas - Fransa 
8-Pity (2018) Babis Makridis - Yunanistan 
9-Anons / The Announcement Mahmut Fazıl Coşkun - Türkiye

Toplam 900 Bin TL ödül dağıtılacak olan Altın Koza'da en iyi filme verilecek ödül 350 Bin TL olarak belirlendi.

HUZUREVİ VE SEVGİ EVLERİNDE ÖZEL GÖSTERİMLER

Ayrıca festival etkinliklerinde bu yıl Türk ve dünya sinemasının en seçkin örnekleri ile Türk Dünyası Özel Gösterimleri, Adanalı sinemaseverlerle buluşacak; söyleşiler, sergiler, ödül törenleri ve konserler sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Engelli sinema gösterimleri, huzurevi ve sevgi evlerinde özel gösterimler ve mahallelerde gezici sinema gösterimleri de 25. Uluslararası Adana Film Festivali'nin iddialı etkinlikleri arasında yer alacak.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!