Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Altın ayıların hakimiyetinde

Altın fiyatlarında haftanın ilk işlem gününde yüzde 4 üzerinde satış gözlenirken Temmuz 2011 zirvesinden yüzde 25 geri çekildi.

Altın ayıların hakimiyetinde

 Altın fiyatlarında haftanın ilk işlem gününde yüzde 4 üzerinde satış gözlenirken 12 yıllık boğa piyasasının sonunun gelip gelmediği konuşuluyor.


Hedge fonlar ve diğer altın spekülatörleri tarafında boğa piyasasında kalmaya direnen altın için Goldman Sachs en uzun süren ralli sonrasında geri çekilmenin uzun sürebileceği uyarısı geldi.

Yatırımcılar uzun vadeli pozisyonlarını düşürmeye devam ederken, 9 Nisan ile biten haftada altın vadelilere bakıldığında yüzde 19'luk geri çekilme ile 56.084 seviyesine gelindiği gözlendi. Ham madde kontratlarında 431.581 ile son 5 haftanın en düşük seviyelerine gerilenirken, piyasa uzmanları altın için sat tavsiyelerini arttırdılar.

Emtia piyasalarında takip edilen S&P GSCI endeksinde son 9 ayın en düşük seviyelerine gelinirken, Citigroup'tan konuya dair gelen değerlendirmelerde ölüm çanının çalmış olduğu benzetmesi piyasalar için tedirginliği arttıran gelişme oldu. Bu düşüşten önce alım yapan yatırımcıların büyük pişmanlık duyacağını kaydeden piyasa oyuncuları, yatırımcıların artık neden altına ihtiyaç duyduklarını sorgulamaya başladıklarını belirtiyorlar.

Temmuz 2011'de görülen 1900'lü zirve seviyelerinden sonra haftanın ilk işlem gününde 1483 dolara kadar gerileyen altında düşüşte Güney Kıbrıs Merkez Bankası'nın borçları kapatmak için altın satacağını duyurmasının yanı sıra bunun diğer merkez bankaları tarafından da takip edileceği korkusu olduğu kaydediliyor. Buna ek olarak ünlü yatırımcı Soros'un altının artık güvenli liman olmadığı yorumları da etkili. ABD'de verilerin beklentileri karşılaması ve Çin'den gelen büyüme rakamlarının piyasaları rahatlatmaması altında yaşanan hareketlerde önemli.

Altında aşağı yönlü hareketi destekleyen önemli unsurlardan bir de finans kurumlarında altının yıl sonu fiyat beklentisine dair yapılan açıklamalar.

Hızla aşağı çekilen beklentilerde en son tahminlere bakıldığında; HSBC yıl sonsunda 1700 dolarlık beklentisini dile getirirken, Goldman Sachs 1530 dolar, Bank of America 1680 dolar ve Deutsche Bank için ise 1637 dolar olarak açıklandı.  
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!