Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Altın alacaklar dikkat!

Darphane grevinin etkisiyle çeyrek altın fiyatı 150 liraya dayandı. Ramazan nedeniyle düğünlerin azalması fiyatı dizginledi. Altın talebi kalpazanları da harekete geçirdi, piyasa sahte altın kaynıyor

Altın alacaklar dikkat!

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nde başlayan grevin ardından altın fiyatları yükselişe geçti. Kapalıçarşı'da dün çeyrek altın 150, tam altın 575 TL sınırına dayandı. Altın fiyatlarında rekor yükselişi Ramazan'da altın talebinin düşük olması ve düğünlere ara verilmesi engelledi. Yükselen fiyatların ardından Darphane'nin bastığı altınların birebir taklidi piyasaya çıktı.

Basın-İş Sendikası'nın, Darphane işçilerinin ücret ve koşulları için Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nde başlattığı grevin ardından 130 liralık çeyrek altın 150, 530 liralık tam altın 575 liraya dayandı.
Altın fiyatlarında rekor yükselişi Ramazan'da altın talebinin düşük olması ve düğünlerin azalması engelledi. Piyasa yetkilileri, Ramazan yerine düğün mevsiminde olunsaydı grev nedeniyle çeyrek altın fiyatlarının 225 liraları görebileceğini vurguladı. Grevin sürmesi halinde, altında spekülatif fiyat baskısının sürebileceği belirtildi.


'Elinde altın olanlar fiyatı şişirdi'
İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Alaattin Kameroğlu, Milliyet'e yaptığı açıklamada, birim başına 7-9 lira olması gereken işçilik bedellerinin, grevin etkisiyle birlikte 25 liralara çıktığını belirterek, "Elinde altın tutanların şişirme fiyatları bunlar. 'Grev ne zaman biter' sorusu vatandaşı tedirgin etti. Şu anda Ramazan ayı, düğün, nişan yok. Normalde fiyatların düşük olması gerekirdi" dedi.
Kameroğlu, piyasadaki dalgalanmayla birlikte yüzde 300'lük kar paylarının yüzde 1500'lere çıktığını ifade etti. Taklit altın konusunda uyarıda bulunan Kameroğlu, "Kalpazanlar devreye girdi. Çeyrek, yarım, tam altın basmaya başladılar. Bunlar yurtiçi ve dışında basılıyor" dedi. Grevin sürmesi halinde önümüzdeki süreçte düşük değerde taklit altın basılabileceği uyarısında bulunan Kameroğlu, İstanbul'daki kuyumcuları uyararak "farklı ürünler satın" uyarısında bulunduklarını söyledi.

Sahte altına dikkat
Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Sadettin Parmaksız, dalgalanmalara karşı hazırlıklı olmak için gerekli yatırımları yaptıklarını çalışmaların 2-3 ayda tamamlanacağını kaydetti.
Üretim kapasitesini iki katına çıkaracaklarını ve darboğaz oluşmayacağını dile getiren Parmaksız, "Bu yılın yarısında geçen yılın aynı döneminin 2 katı ürünü piyasaya verdik ama 'Çeyrek altın yok' şeklinde serzenişler var" dedi.
Parmaksız, her iyi ürünün her zaman taklidinin yapıldığını belirterek, "Eğer cumhuriyet altını alıyorsanız, bildiğiniz, tanıdığınız, sürekli alışveriş yaptığınız kuyumculardan, güvenilir yerlerden almanız lazım" dedi.
Altının sahte olup olmadığını anlayabilmek için 2 - 3 unsuru birlikte değerlendirmek gerektiğini kaydeden Parmaksız, bunlardan bir tanesinin ağırlık olduğunu, diğerinin ayar, bir diğerinin de görsellik olduğunu dile getirdi. Üretikleri cumhuriyet altınının kırmızıya çalan sarı renkte olduğunu anlatan Parmaksız, piyasadaki altınların sahte ya da gerçek olduğunun fiziksel ve kimyasal analizlerle sağlıklı bir şekilde tespit edilebileceğini kaydetti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!