Alternatif güzergah devrede

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Suriye üzerinden gerçekleştirilen ticari aktivitenin, artık alternatifi olduğunu söyledi.

Alternatif güzergah devrede

Yazıcı, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile katıldığı Limak-Port İskenderun Limanı'nda Ro-Ro seferlerinin başlaması dolayısıyla düzenlenen törende, Türkiye'nin bölgesel ve küresel entegrasyonda merkezi bir rol oynayan, batıyı doğuya, kuzeyi güneye bağlayan önemli bir enerji, ticaret ve ulaştırma ağlarına sahip ülke olduğunu söyledi.
Türkiye'nin çevresindeki ülkelerde çok önemli sorunlar yaşandığını anımsatan Yazıcı, şöyle devam etti:
''En uzun kara sınırına sahip olduğumuz komşumuz Suriye. Suriye ile aramızdaki sınır üzerinde 8 adet kara gümrük kapısı bulunuyor. Bunlar hukuken açık ama fiilen durumu biliyorsunuz. Suriye'de bu güvensiz ortam başladığında ilgili bakan arkadaşlarımızla oturup konuyu değerlendirdik. Gerek Suriye'ye sözünü ettiğim kapılardan doğrudan doğruya Suriye halkına ya da Suriye üzerinden transit olarak körfez ülkelerine gerçekleştirdiğimiz ticari aktivitenin alternatifini oluşturmaya çalıştık. O alternatif güzergahlardan bir tanesi de İskenderun Limanı'dır, diğeri de Mersin. İnşallah bu liman ve bu liman vasıtasıyla Türkiye'nin ticareti eski günlerine erişecek ve onu da aşacağız. Bu potansiyel var. Müteşebbisimiz risk almasını biliyor, risk alıp ticaretini öyle takip ediyor.''

Adalet Bakanı Sadullah Ergin de ''Komşuda yaşanan sorunlardan kaynaklı ihracatımız olumsuza dönmüştü, ama bu limandan yapılan Ro-Ro seferleriyle beraber bu olumsuz tablo değişmeye başladı ve ilk defa 2011 rakamlarını eylül ve ekim aylarında geçmeyi başardık'' dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!