Alpagut Federasyonu Bursa'da kuruldu

Türklerin bilinen en eski savaş sanatlarından Alpagut günümüze taşınıyor. Bursa'da kurulan Alpagut Federasyonu 2018 yılında Türkiye Alpagut Şampiyonası'nı kente kazandırmak için kolları sıvadı.

Alpagut Federasyonu Bursa'da kuruldu

Alpagut Federasyonu Başkanı Sertaç Sağır ve yönetim kurulu üyeleri Bursa Valisi İzzettin Küçük'ü makamında ziyaret etti. Bursa'da kurulan Alpagut Federasyonu hakkında bilgi veren Başkan Sertaç Sağır, "Alpagut; geçmişte Türklerin savaş sanatında kullandıkları teknikler ve aldıkları eğitimlerin birleşiminden oluşmuştur" dedi. Türklerin bilinen en eski savaş sanatı olan Alpagut'u tüm dünyaya tanıtmak ülküsüyle hareket ettiklerini ifade eden Sağır, "Gençlerimizin başka milletlerin kültürlerini öğrenip benimsemesinin aksine kendi öz kültürümüzü özümseyip geleceğe taşımalarını hedefliyoruz. Bu çerçevede amacımız geçmişte olduğu gibi Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türk Polis Teşkilatı tarafından bu Alpagut savaş tekniğinin kullanılmasını sağlamak. Ayrıca Alpagut'u okullarda yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz" diye konuştu.

Alpagut savaş sanatı sporunun dünya genelinde 26 ülkede aktif olduğuna dikkati çeken Başkan Sağır, Dünya Alpagut Federasyonu'nun Azerbaycan'da olduğunu belirtti. Dünya Alpagut Federasyonu'nun Türkiye ayağının Bursa'da kurulan Alpagut Federasyonu olduğunu dile getiren Sağır, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

HEDEF TÜRKİYE ŞAMPİYONASI

 "Bursa'da kurulan Alpagut Federasyonu, Azerbaycan'da kurulu bulunan Dünya Alpagut Federasyonu tarafından tanınmaktadır. Bu çerçevede Türkiye'nin 7 bölgesinde yapılanmalarımız devam ediyor. Aynı zamanda Etno Spor Onursal Başkanı Sayın Bilal Erdoğan ile de görüşerek düzenlenecek organizasyonlarda görev almaya hazır olduğunu belirttik. Gençlik ve Spor Bakanlığı nezdinde temaslarımız Dünya Alpagut Federasyonu Asbaşkanı Ganire Paşiyeva öncülüğünde devam ediyor. Alpagut Federasyonu olarak hedefimiz ilk kez düzenlenecek olan Türkiye Alpagut Şampiyonası'nı Bursa'ya kazandırmaktır. Hedefimiz bu yıl gerçekleştirmeyi arzuluyoruz. Bunun ardından ise her yıl düzenlenen Dünya Alpagut Şampiyonası'nı yine ülkemizde gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz."

VALİ'DEN DESTEK SÖZÜ

Türk tarihiyle özdeşleşen savaş sanatı Alpagut'un federasyon çatısı altında ilk kez Bursa'da kurulmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Bursa Valisi İzzettin Küçük, yeni kurulan federasyona her türlü desteği vereceklerinin altını çizdi. Küçük, "Milletimizin kendi öz değerlerinden oluşan kültürümüzün gelecek nesillere yansıtılması amacıyla çıkmış olduğunuz bu güzel yolda sizleri kutluyorum. Alpagut Federasyonu'nun da Bursa'da kurulması bizleri ayrıca memnun etmiştir. Kendi öz kültürümüzü yaşatma ülküsüyle hareket eden federasyona her türlü desteği vereceğimizi bilmenizi isterim" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!