Almanya sel felaketiyle mücadele ediyor

Almanya'nın bazı bölgelerinde ve komşu ülkelerinden bazılarında yoğun yağmur yağışı su baskınlarına neden oldu.

Almanya sel felaketiyle mücadele ediyor

Almanya'nın doğusunda ve güneydoğusunda bu gece aşırı yağış nedeniyle su baskınları daha fazla arttı. Bavyera, Thüringen, ve Saksonya Eyaletlerindeki birçok şehir ve ilçelerde 'tabii afet alarmı' verildi. Bugün sabah saatlerinde binlerce insan, oturdukları yerlerden daha güvenli yerlere taşındı.

Bugün bazı bölgelerde sele karşı mücadelede Federal Ordunun da yardım etmesi bekleniyor. Rosenheim şehrindeki baraj aşırı su birikiminden dolayı yıkıldı. Felaket bölgelerindeki okullar tatil edildi.

Passau şehrinde Tuna nehrinin yüksekliğinin rekor düzeye ulaşarak, bugün öğleden sonra 12,55 metreyi bulması bekleniyor. Passau'da tarihi şehir ve şehir merkezinin bir kısmı sular altında kaldı. Federal Ordu 150 kadar askeri, yardım için bu şehre gönderdi.

Doğudaki Saksonya Eyaletinde de 'Weisser Elster', 'Mulde' ve 'Chemnitz' nehirlerinin taşması sonucu çok sayıda yerleşim bölgesi sular altında kaldı. Bu eyalette de birçok bölgede okullar tatil edidi. Bazı bölgelerde de elektrikler kesildi.

Özellikle Leipzig şehri ve civarında durumun oldukça kötü olduğu ve 'Yüzyılın Felaketi' olarak adlandırılan 2002'deki sel felaketindekinden daha kötü bir durumla karşı karşıya kalındığı bildirildi. Su yüksekliğinin o zamankini geçebileceği kaydedildi.

KOMŞU ÜLKELERDE DE DURUM KRİTİK
Almanya'ya komşu Avusturya ve Çek Cumhuriyeti'nde de aşırı yağışlar sel felaketlerine neden oldu. Yaklaşık 50 bölgede su baskınları görüldü. Prag olağanüstü hal ilan etti. Polonya'nın da güney batısında sel felaketleri yaşanıyor.

Avusturya'nın büyük bir bölümünde aşırı yağış nedeniyle durum giderek kötüleşiyor. Birçok yerleşim bölgesinin boşaltılması için talimat verildi. Tuna nehri civarında Salı gününe kadar su seviyesinin 2002'deki 'Yüzyılın Felaketi'nde olduğundan daha fazlasına çıkacağı tahmin ediliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!