Almanya'nın başarısının sırrı ne?

Uzmanlar Almanya'nın işsizlik oranının düşüklüğünü ülkenin ikili eğitim sistemine bağlıyorlar.

Almanya'nın başarısının sırrı ne?

Avrupa işsizlik sorunuyla boğuşurken Almanya bu konuda bölge ülkelerinden pozitif ayrışıyor. Konu hakkında bilir kişiler Almanya'nın bu başarısının eğitim sistemine bağlı olabileceğini söylüyorlar. Belçika'da Simens'de stajyerlik eğitimi alan Tim Demol ''İnsanlar her zaman Almanların daha hatasız olduklarını ve yapılan işlerde bunun kolaylıkla görüldüğünü söylüyorlar. Burada gerçekten çok değerli şeyler yapmayı ve yaptığınız şeyi hızlı bir şekilde yapmayı öğreniyorsunuz'' dedi.

Ülkenin genç işsizlik oranı, şu anda yüzde 7,5 oranıyla Avrupa'nın en düşüğünde gerçekleşiyor. Almanya'da genç işsizlik Yunanistan veya İspanya gibi bazı Avrupa ülkelere oranla ise yüzde 50 daha aşağıda seyrederken Avrupa ülkelerinde 25 yaşının altında toplam 5.51 milyondan fazla işsiz bulunuyor.

Avrupalı liderler, ticaret ve çalışma bakanları, genç issizlikle savaşmak ve Almanya'nın 'ikili eğitim sistemi' için harcayacakları 8 milyar euronun çözüm olabileceğini düşünüyorlar. İkili eğitim sistemi; eğitimin hem iş yerinde hem de meslek okulunda yapılması anlamına gelmektedir. Bu sayede teknik olarak öğrenilen bilgilerin  pratiğe nasıl yansıtılması gerektiği gösterilmektedir.

Ekonomistlere göre bu sistemin Alman ekonomisine katkısı çok büyük oluyor.

Konu hakkında konuşan ING ekonomisti Carten Brzeski ''Almanya şu anda neredeyse ful istihdamda ve stajerlik eğitiminin büyümeye katkısı açık bir şekilde görülüyor. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için bu sistem çok iyi çalışıyor. Bu şirketlere sağlanan ucuz iş gücü anlamına da geliyor'' dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!