Almanya kabul etti: 'Nazi Prensesi'ne iş vermiş

BND, Nazi rejiminde Adolf Hitler'den sonraki en güçlü ikinci kişi olan Heinrich Himmler'in kızı Gudrun Burwitz'i istihdam ettiğini kabul etti. Mayıs ayında 88 yaşında ölene dek Nazi destekçiliğini sürdüren Burwitz, iki yıl boyu başka bir isimle BND'de sekreterlik yapmış...

Almanya kabul etti: 'Nazi Prensesi'ne iş vermiş

Almanya'nın dış istihbarat servisi BND, Nazi rejiminde Adolf Hitler'den sonraki en güçlü isim ve Yahudi Soykırımı'nın mimarı olan Heinrich Himmler'in kızı Gudrun Burwitz'i 1960'larda istihdam ettiğini kabul etti. Burwitz, babasının ölümünden ve 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Nazism'le arasına mesafe koymak bir yana neo-Nazi oluşumları desteklediği için 'Nazi Prensesi' diye anılıyor.

'BILD GAZETESİNİN HABERİNİ TEYİT EDİYORUZ...'

Söz konusu ifşaat, Gudrun Burwitz'in mayıs sonunda 88 yaşında ölmesinden sonra Bildgazetesinin yayımladığı bir habere yanıt olarak geldi. BND, Bild'in haberini doğrulayarak, "Burwitz'in, 1963'e kadar birkaç yıl boyu bir başka isimle BND için çalıştığını teyit ediyoruz" denildi. Burwitz'in sekreterlik yaptığı belirtildi. BND, kurumdaki eski Nazilerle ilgili önlemler alınmaya başlanmasıyla birlikte Burwitz'in de ayrıldığını açıkladı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!